W ubiegłych latach, w przedświątecznym okresie, spotykaliśmy się z Państwem na Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich. Niestety w tym roku, w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, musimy zrezygnować z organizacji spotkania i zadowolić się wspomnieniami.
Pierwsza Wieczerza odbyła się w 2009 roku w Sieroszewicach (powiat ostrowski), do wspólnego stołu zasiadło wówczas ponad tysiąc osób. W ubiegłym roku w Sierakowie koło Rawicza gościliśmy w sumie ok 1 600 osób. Głównym organizatorem spotkań jest Wielkopolska Izba Rolnicza, a do współpracy zapraszamy lokalne samorządy oraz związki branżowe, stowarzyszenia i organizacje działające na terenach wiejskich. Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich organizowana jest z myślą o rolnikach oraz wszystkich tych, którzy na co dzień pracują na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele organizacji, instytucji i firm działających w otoczeniu rolnictwa i wielkopolskiej wsi. Wieczerza Wigilijnej Środowisk Wiejskich ma na celu integrację środowiska wiejskiego i upowszechnianie wielkopolskich tradycji oraz dziedzictwa kulinarnego naszych przodków. Przy tej okazji staramy się wskazywać na lokalne produkty, korzystamy z pomocy miejscowych kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, współpracujemy z lokalnymi twórcami oraz zespołami i grupami artystycznymi.
Mamy nadzieje, że w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do tradycji organizacji Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich, tymczasem w tym roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy świąteczne upominki w postaci zestawów lokalnych produktów pochodzących od wielkopolskich producentów.
W skład świątecznego zestawu wchodzą:
- Ogórki kiszone pochodzą z gospodarstwa Państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich z Michalczy (powiat gnieźnieński), gdzie 18 lipca w ramach realizacji operacji KSOW Nasze regionalne bogactwo na stoły! odbyło się Ogórkobranie.
- Pieczarki w kwaśnej zalewie pochodzą od producentów pieczarek z niekoronowanej stolicy pieczarek czyli Wielichowa (powiat grodziski), gdzie 25 lipca w ramach operacji KSOW Nasze regionalne bogactwo na stoły! odbyło się Święto Pieczarki.
- Gotowane buraki i zakwas z buraków pochodzą z gospodarstwa Państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich w Michalczy (powiat gnieźnieński), gdzie 22 września w ramach operacji KSOW Nasze regionalne bogactwo na stoły! odbyło się spotkanie, którego motywem przewodnim były buraki.
- Sok z pomidorów gruntowych nawiązuje do Święta Pomidora, które odbyło się 13 września w miejscowości Rogożewo (powiat rawicki) i zorganizowane zostało wspólnie ze Spółdzielczą Grupa Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa Pudliszki w ramach operacji KSOW Nasze regionalne bogactwo na stoły!
- Pasztet z kaczki to jeden z produktów przygotowanych w ramach imprez promocyjnych Kaczka na talerzu. Imprezy odbyły się 2 sierpnia w Wysocku Wielkim (powiat ostrowski) oraz 9 września w Gnieźnie.
- Soja nonGMO pochodzi z gospodarstwa Pana Jana Chlasty z Nowych Skalmierzyc (powiat ostrowski), gdzie 5 września odbyło się Wielkopolskie Święto Soi.
- Wino gronowe wykonane przez Pana Jana Chlastę z przydomowych winogron. Pan Jan swoje wina prezentuje podczas targów, imprez promocyjnych i różnego rodzaju wydarzeń odbywających się w całej Wielkopolsce.
- Karpik z przygodzickich stawów w zalewie słodko kwaśnej. Karp z Gospodarstwa Rybackiego Przygodzice od 2009 roku gości na stołach podczas Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich. W tym roku dzięki uprzejmości właścicieli gospodarstwa Marka Trzcielińskigo i Wiesława Michalskiego możemy przekazać karpia w słoiku.
- Świąteczne pierniki przygotowane przez Stowarzyszenie K.L.A.R. z miejscowości Kawcze (powiat rawicki). Stowarzyszenie jest jednym z laureatów konkursu na bożonarodzeniowe pierniki, który odbył się przy okazji ubiegłorocznej wieczerzy wigilijnej.
- Orzechy laskowe pochodzą z Gospodarstwa Rolnego Macieja Frąckowiaka z miejscowości Pęckowo w powiecie szamotulskim.
- Ser pleśniowy LAZUR sztandarowy produkt Spółdzielczego Związku Grup Producentów Rolnych LAZUR w Nowych Skalmierzycach, nowoczesnej firmy, posiadającej ponad 90-letnią tradycję.
- Kartka świąteczna wykonana przez Małgorzatę Nowak z miejscowości Nowieczek (powiat śremski) w ramach tegorocznego konkursu na ozdobę świąteczną.
Upominki wraz z życzeniami jeszcze przed świętami trafią do przedstawicieli instytucji działających w obszarze rolnictwa. W ten sposób chcemy podziękować za współpracę w mijającym roku ale również zwrócić uwagę na lokalne produkty i na potrzebę propagowania tzw. patriotyzmu konsumenckiego.
Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/