11 października na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie odbyła się impreza plenerowa pn. „Nasze regionalne bogactwo na stoły! Ziemniak”. To już ostatnia z cyklu imprez promocyjnych realizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą przy udziale środków z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wydarzenie miało na celu promocje lokalnych produktów rolnych i inicjatywy służących propagowaniu krótkiego łańcucha dostaw.
Na uczestników festynu czekały degustacje potraw z ziemniaka. Degustacje przygotowali uczniowie klas gastronomicznych oraz Restauracja „P jak pysznie”. Częstowano miedzy innymi plackami ziemniaczanymi oraz pyrami w mundurkach z gziką. Dodatkową atrakcją były pyry pieczone w ognisku oraz zupy ziemniaczane przygotowane w kuchni polowej. W ramach wydarzenia Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia przygotowały stoiska pełne ziemniaczanych specjałów ale także warzyw i owoców, które jesienią goszczą na naszych stołach. W ramach konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z ziemniaka, przygotowano plendze, szagówki z boczkiem, frytki, zupę ziemniaczaną oraz tradycyjną sałatką ziemniaczaną itp. W konkursie wzięły udział KGW Sobótka, KGW Racendów, KGW Marydół, KGW Korpysy, KGW Wtórek oraz Sołectwo Niedźwiedź. Gratulacje uczestnikom konkursu złożył Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie Ziemisław Szmaj. Po ocenie przez Komisje konkursową, potrawy przekazane zostały do degustacji i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników festynu.
W trakcie wydarzenia można było uzyskać porady z zakresu sprzedaży bezpośredniej i prowadzenia działalności w ramach grup producentów rolnych (punkt informacyjny).
Operacja „Nasze regionalne bogactwo na stoły!” dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Relacje z poprzednich wydarzeń realizowanych w ramach cyklu, można znaleźć na stronie internetowej www.wir.oirg.pl oraz na profilu WIR na FB.
Opracowanie: Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/