Czy polscy rolnicy zrezygnują z tradycyjnych obór i przeniosą zwierzęta do tuneli?
Rolnicy coraz częściej zwracają uwagę na nowe rozwiązania dotyczące obiektów przeznaczonych do utrzymania zwierząt, maszyn czy uprawy roślin.
Jednym z takich rozwiązań są tunele. Do tej pory ten rodzaj budowli kojarzył się nam z uprawą roślin pod tzw. folią. Teraz takie rozwiązanie można wykorzystać nawet w produkcji zwierzęcej. O tunelach wykorzystywanych w rolnictwie na marszewskich targach (powiat pleszewski) opowiadał Tomasz Kromolicki, przedstawiciel firmy z Suchego Lasu, zajmującej się dystrybucją takich tuneli.
Koszt ich zakupu jest 60% tańszy od postawienia tradycyjnych obór. – Oprócz tego jest również krótki okres realizacji. Tunele 60-70 metrowe jesteśmy w stanie postawić w 3-4 dni robocze – przekonywał. Firma daje też 10-letni okres gwarancji na plandekę. Z kolei na konstrukcję gwarancja wynosi tylko rok. Tomasz Kromolicki omawiając zalety tuneli zapewniał, że nie ulegają one przemieszczeniu ani rozerwaniu przy wietrze do 100 kilometrów na godzinę. Są wytrzymałe także pod naporem śniegu. Na m2 może być nawet 91 kg białego puchu. Firma udziela też na tunel certyfikatu, który potwierdza jego francuski producent.
Tunele użytkowe mogą być wykorzystywane do przechowywania słomy, maszyn rolniczych, a także zwierząt, np. na pastwiskach. Inną zaletą tych obiektów jest to, że można je rozmontowywać i przenosić w dowolne miejsce. W przypadku tuneli użytkowych na ich postawienie nie wymaga się pozwolenia na budowę.
Z kolei tunele hodowlane wykorzystywane mogą być w produkcji bydła. Ten rodzaj obiektu ocieplany jest wełną mineralną. Dodatkowo użycie gładkiej powierzchni powłoki PCV, umożliwia łatwe utrzymanie w czystości wnętrza tunelu. - Sposób montażu prądu, wody oraz płyty obornikowej w tunelach nie różni się w dużej mierze od tego, jak to wykonujemy w tradycyjnych budynkach hodowli zwierząt. Dużą zaletą technologii tunelowej jest czas montażu, mobilność konstrukcji oraz łatwość jego adaptacji do zaplanowanej instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej. (…) Większość instalacji jest podwieszana pod szczytem np. lampy jarzeniowe, linie pojące, grzejniki itp. Dlatego szkielet konstrukcji jest dostosowany do obciążeń z tym związanym - wg producenta 30kg/ m2 - tłumaczy Mateusz Archałowicz, koordynator ds. sprzedaży w firmie z Suchego Lasu. Przy montażu płyty obornikowej specjaliści biorą pod uwagę: obciążenie, jakie wynika z ruchu pojazdów oraz składowania materiałów, warunki mrozoodporności gruntu i warunki gruntowo-wodne. Wentylacja w tunelu sterowana jest za pomocą silników elektrycznych.
- Istnieje możliwość jej podłączenia do komputera sterującego klimatem we wnętrzu tunelu - mówi. Na postawienie tunelu hodowlanego potrzebne jest pozwolenie na budowę. Rolnik, decydując się na zakup tunelu hodowlanego o długości 51 metrów, musi wydać 151.846 zl netto. Do tej kwoty należy doliczyć także koszty związane z montażem, czyli 15 zł za m2. Rolnik decydując się na taką inwestycję, musi wziąć pod uwagę, że wytrzymałość tunelu producent określa na około 40 lat.
Anetta Przespolewska
ok czyli na postawienie tunelu nie wymagane jest pozwolnie na budowę.. ale do jego postawienia potrzebne jest pozwolenie na budowę..... bądź tu mądry i pisz wiersze.