W swoich wypowiedziach ministrowie podkreślali istotne znaczenie gospodarstw rodzinnych dla produkcji rolniczej, rozwoju obszarów wiejskich i zatrudnienia. Gospodarstwa te, choć mniej konkurencyjne dostarczają dóbr publicznych oraz wytwarzają produkty wysokiej jakości na rynek UE. Ministrowe podkreślali potrzebę wspierania tych gospodarstw w zakresie dostępu do wiedzy, innowacji, doradztwa, ale też do środków na inwestycje modernizacyjne.
Minister S. Kalemba w swoim wystąpieniu zaproponował konkretne formy wsparcia gospodarstw rodzinnych w UE a mianowicie wyłączenie tych gospodarstw (do 5 tys. Euro) z dyscypliny finansowej, modyfikację pomocy na zakup ziemi oraz urealnienie systemu ubezpieczeń rolnych. Podkreślił pozytywną rolę spółdzielczości i grup producentów w rozwoju gospodarstw rodzinnych.
Podczas debaty, zarówno ministrowie rolnictwa, jak i obecni przedstawiciele organizacji rolniczych apelowali do PE o jak najszybsze zakończenie negocjacji w sprawie WPR, żeby dać rolnikom i administracji odpowiedni czas na wdrożenie reformy. Obecny na posiedzeniu przewodniczący Komisji Rolnictwa PE P. De Castro sugerował, że do końca września br. wszystkie stronny powinny uzgodnić reformę WPR , tak by plenarne głosowanie w PE mogło się odbyć w listopadzie br.
Na marginesie Rady Ministrów - minister S. Kalemba odbył wiele spotkań bezpośrednich z ministrami, w tym z ministrem Francji S. Le Foll’em oraz ministrem Szwecji E. Erlandssonem. Przedmiotem rozmów ministrów były kwestie wdrażania reformy WPR oraz przepisów przejściowych na 2014 r.
Galeria zdjęć: