shiuz__750 x 100 px_1

W Sejmie o gospodarstwach rodzinnych

W Sejmie o gospodarstwach rodzinnych Sukces polskiej branży rolno-spożywczej, to także zasługa gospodarstw rodzinnych – mówił minister Stanisław Kalemba podczas zorganizowanej dziś w Sejmie RP, przez Krajową Radę Izb Rolniczych, konferencji "Gospodarstwo rodzinne szansą rozwoju gospodarczego Polski".

Szef resortu podkreślił, że na sytuację polskiego rolnictwa ma wpływ także fakt, że polski rolnik jest szczególnie przywiązany do ziemi, na której pracuje, gdyż jest ona jego własnością, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Minister przypomniał, że podstawą funkcjonowania rolnictwa są gospodarstwa rodzinne. – Polska jest państwem, które posiada konstytucyjny zapis, stanowiący o tym, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. To również jest elementem sukcesu polskiego rolnictwa i branży spożywczej. Eksport naszych produktów rolno-spożywczych to około 1/5 produkcji tego sektora i dodatnie saldo w handlu na poziomie 3,5 mld euro.

Stanisław Kalemba odniósł się także do nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i poinformował, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 gospodarstwa rodzinne będą mogły liczyć na szczególne wsparcie. – W Programie Obszarów Wiejskich zostanie uruchomione nowe działanie skierowane do niewielkich gospodarstw – powiedział.

Dzisiejsza konferencja została zorganizowana w odniesieniu do ogłoszenia roku 2014 Międzynarodowym Rokiem Rolnictwa Rodzinnego ONZ. Głównym poruszanym tematem była rola rolnictwa rodzinnego we współczesnej gospodarce. Uczestnicy zgodzili się z opinią opublikowaną przez Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego ONZ, mówiący o tym, iż państwa członkowskie ONZ w pierwszej kolejności powinny uwzględnić wsparcie produkcji żywności w małych gospodarstwach. Przyczyni się to bowiem do rozwoju terenów wiejskich, a także poprawy sytuacji żywnościowej na świecie.

W trakcie dyskusji poruszano zagadnienia istotne zarówno dla funkcjonowania, jak i przyszłości gospodarstw rodzinnych. Rozmawiano o wyzwaniach, jakie stawia przed rolnictwem współczesność: globalizacja, problemy żywnościowe na świecie, rolnictwo a środowisko.

Do uczestnictwa w konferencji, oprócz ministra rolnictwa, zaproszeni zostali szefowie klubów parlamentarnych, prezydia sejmowej i senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, prezesi rządowych agencji rolnych oraz media.

Spotkanie dało możliwość skonfrontowania różnych opinii i środowisk w kontekście funkcjonowania i przyszłości gospodarstw rodzinnych.

Galeria zdjęć:

125ml milk

W Sejmie o gospodarstwach rodzinnych width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; ; także; rozwoju; gospodarstw; sejmie; rodzinnych; rodzinne; funkcjonowania; przyszłości; produkcji; gospodarstwa; podstawą; polskiego; rodzinnego; minister; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »