13 stycznia br. Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zorganizowała wydarzenie pn. „Dzień Młodego Rolnika”. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, gdyż wzięło w nim udział 900 uczniów z 20 szkół kształcących w kierunkach rolniczych z terenu Wielkopolski. Przypominamy, że wyjazdy uczniów były współorganizowane i dofinansowane przez Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Patronatem medialnym nasze wydarzenie objęły popularne wydawnictwa rolnicze: Top agrar Polska oraz Agro-Profil.
Moderatorem i zarazem prowadzącym wydarzenie pn. „Dzień Młodego Rolnika” był Bartosz Banaszak – Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie, członek Prezydium Rady Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych oraz prywatnie młody rolnik i prężnie działający samorządowiec.
Na początku spotkania moderator przywitał wszystkich obecnych i gości specjalnych oraz o otwarcie wydarzenia poprosił: Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotra Walkowskiego oraz Filipa Bittnera - Wiceprezesa Zarządu Grupy MTP. Po części oficjalnej rozpoczęła się część seminaryjna dla młodzieży.
Pierwszym z prelegentów był prof. UPP, dr hab. Tomasz Piechota, który zaprezentował temat „uprawa konserwująca na trudne czasy”. Profesor na początku swojego wystąpienia wskazał zjawiska, które towarzyszą zmianom klimatycznym m.in.: wzrost średnich temperatur, wzrost liczby dni upalnych, zmniejszenie liczby dni z okrywą śnieżną czy też wzrost częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. Prelegent wskazał także, jakie te zmiany niosą za sobą skutki np. dla produkcji roślinnej: wydłużenie okresu wegetacyjnego, pojawienie się nowych agrofagów z cieplejszych regionów, wzrost zapotrzebowania na wodę czy też wzrost częstotliwości uszkodzeń przez zjawiska pogodowe (fale gorące, przymrozki, gradobicia). Profesor przekazał młodzieży cenne informacje dotyczące odpowiedzi na zmiany klimatu - według niego należy doprowadzić do wzrostu zdolności adaptacyjnych sektora rolnego.
Kolejnym z prelegentów podczas Dnia Młodego Rolnika był dr inż. Jerzy Koronczok – Agrocom Polska, który przedstawił temat dotyczący robotów w rolnictwie. Na początku przedstawił zgormadzonym na sali uczniom autonomicznego robota Agri Jacobus firmy Agrocom Polska, który w czasie rzeczywistym rozpoznaje chwasty za pomocą systemu wizyjnego w rzędowych uprawach roślin, np. buraków cukrowych, a następnie za pomocą precyzyjnie kierowanego promieniowania laserowego zatrzymuje funkcje życiowe niepożądanych roślin. Innowacyjne rozwiązanie AGRI JACOBUS łączy ze sobą zalety technologii ekologicznych (brak stosowanych herbicydów), poprawę ekonomiki produkcji oraz co jest bardzo ważne: możliwość zastąpienia personelu polowego w momencie ich całkowitego braku na rynku pracy. Prelegent omówił także temat rolnictwa 4.0 (korzyści), którym nazywamy szeroko pojęte zbieranie, przetwarzanie i wykorzystanie danych wspomagających prowadzenie produkcji w gospodarstwie.
Następnie Bartosz Banaszak - członek Prezydium Rady Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie wspólnie z Rafałem Mładanowiczem – Przewodniczącym Rady Młodych Rolników przedstawili wykład na temat bycia rolnikiem teraz i za 100 lat. Obaj prelegenci wskazali, że najważniejszą cechą młodego rolnika jest własna pasja do rolnictwa, którą należy w sobie rozwijać.Prelegenci przedstawili i opisali swoje gospodarstwa oraz zachęcili uczniów zgormadzonych podczas wydarzenia, aby poszerzali swoją wiedzę zdobytą w szkole oraz przekładali ją na praktykę.
Temat praktyk rolniczych w Niemczech przedstawili przedstawiciele Towarzystwa Umiejętności Rolniczych w Poznaniu: Piotr Szymański oraz Piotr Pietrzak. Prelegenci omówili temat staży zagranicznych dla uczniów i absolwentów szkół podstawowych i dodali, że TUR współpracuje z Wielkopolską Izbą Rolniczą oraz szkołami rolniczymi z terenu całej Polski. Piotr Szymański przypomniał, że obecnie przeprowadzany jest nabór na staż zawodowy, który odbędzie się w okresie lipiec – wrzesień 2023r. Kandydaci na stażystów mogą być uczniami technikum rolniczego, technikum mechanizacji rolnictwa, technikum weterynarii, technikum agrobiznesu, techników żywienia itp. Wśród wymogów jakie kandydat musi spełnić są: ukończenie – do momentu wyjazdu – 18 lat lub w przypadku nie ukończenia wieku, zgoda rodziców lub opiekunów prawnych, znajomość języka niemieckiego w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się, należy wywodzić się z gospodarstwa rolnego. Staż zawodowy rozpoczyna się kilkudniowym szkoleniem wprowadzającym w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej – DEULA w Nienburgu. W trakcie tego szkolenia młodzież przechodzi różne kursy (językowy, bhp, na maszynach rolniczych), które mają ułatwić odbycie szkolenia praktycznego w gospodarstwach. Zapraszamy do zapoznania się z seminarium podsumowującym kolejny program zagranicznych staży zawodowych, organizowanych w Niemczech, o którym pisaliśmy na naszej stronie internetowej – materiał dla Państwa jest dostępny tutaj
Następnie po części seminaryjnej odbyło się wręczenie nagród w konkursie orgaznizowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie pn. „Dzień z życia młodego rolnika”. Szczegółową relację możecie Państwo zobaczyć tutaj
Po wręczeniu nagród wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się do pawilonów wystawców, gdzie czekała przygotowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz spółkę ROL-WIR „Grochówka Prezesa” WIR – Piotra Walkowskiego. W sumie z poczęstunku skorzystało 900 uczniów oraz 400 uczestników wydarzenia POLAGRA Premiery. W obsłudze strefy gastronomicznej pomagali pracownicy WIR oraz Bartosz Banaszak – Przewodniczący RP WIR w Jarocinie.
Z zaproszenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Międzynarodowych Targów Poznańskich do wzięcia udziału w pierwszym Dniu Młodego Rolnika na Polagrze Premiery skorzystało 20 szkół kształcących w zawodach rolniczych z Wielkopolski:
1. Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach |
2. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie |
3. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie |
4. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr Romana Abrahama we Wrześni |
5. Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie |
6. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie |
7. Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu |
8. Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach |
9. Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bojanowie |
10. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance |
11. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu |
12. Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku |
13. Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie |
14. Zespól Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie |
15. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach |
16. Zespół Szkół Rolniczo-Budowalnych im. Synów Pułku w Lesznie |
17. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu |
18. Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu |
19. Zespół Szkół Rolniczych im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej |
20. Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Powodowie |
Ponadto Uniwersytet Przyrodniczy oraz sześć szkół a mianowicie: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie, Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu, Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu wystawił swoje stoiska informacyjno-promocyjne, tuż przy stoisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zaprezentowały tam swój dorobek oraz oferty dla przyszłych uczniów i studentów. Stoiska te cieszyły się dużą popularnością, dlatego wierzymy, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Mirosława Żurek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/