Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłasza nabór na szkolenia podstawowe dla kandydatów na doradców rolniczych pt. „Szkolenie w zakresie doradzania prowadzonego przez doradców rolniczych”.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2018, poz. 627) oraz rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających oraz przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających (Dz. U. z 2015, poz. 1821 z późniejszymi zmianami).
Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do osób spełniających określone poniżej kryteria dla kandydatów na doradców rolniczych, które po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu mogą być wpisane na listę doradców prowadzoną przez dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie na stronie internetowej www.cdr.gov.pl.
Na listę doradców rolniczych może być wpisana osoba, która:
- Posiada wyższe wykształcenie rolnicze. Wykształcenie wyższe rolnicze to ukończone: studia wyższe na kierunku: rolnictwo, zootechnika, technika rolnicza i leśna, ogrodnictwo lub ekonomika rolnictwa lub inny kierunek studiów wyższych lub studia podyplomowe obejmujące przedmioty z dziedziny nauk rolniczych w wymiarze co najmniej 60 punktów ECTS.
- Posiada co najmniej roczne doświadczenie w doradzaniu z zakresu rolnictwa lub złożyła wniosek o wpis na listę w okresie 36 miesięcy od dnia wydania dyplomu ukończenia studiów wyższych, w ramach których zaliczyła zajęcia z doradztwa rolniczego i komunikacji społecznej, za które uzyskała co najmniej 5 pkt ECTS.
- Nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
- Ukończyła „Szkolenie w zakresie doradzania prowadzonego przez doradców rolniczych”.
- Zdała egzamin na doradcę rolniczego z zakresu wiedzy objętej szkoleniem.
- Złożyła wniosek o wpis na listę doradców rolniczych.
Osoby, które znajdują się na liście doradców rolniczych prowadzonej przez dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie posiadają uprawnienia do świadczenia usług doradczych w zakresie określonym w art. 15 ust. 4 rozporządzenia 1305/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
Szkolenie składa się z dwóch części:
- Szkolenie e-learningowe. Każdy uczestnik będzie miał dostęp do kursu przez 5 dni. Do każdej osoby, wysłane zostaną na adres e-mailowy podany w karcie zgłoszenia, szczegółowe informacje organizacyjne – login i hasło dostępu, dane kontaktowe do opiekuna merytorycznego z ramienia Centrum, wymagania sprzętowe i warunki zaliczenia części e-learningowej szkolenia. Część e-learningowa kończy się testem sprawdzającym, którego zaliczenie (wymagane 90% prawidłowych odpowiedzi) stanowi warunek zakwalifikowania uczestnika do części stacjonarnej.
- Pięciodniowe szkolenie stacjonarne. Szkolenie realizowane będzie w Oddziale CDR w Radomiu oraz w Oddziale CDR w Poznaniu
Harmonogram szkoleń:
Część e-learningowa:
Termin: 17-25.06.2019 r.
Szkolenia stacjonarne:
Kartę zgłoszenia należy przesłać do dnia 04.06.2019 r. faxem lub e-mailem (skan) do:
Jednostka organizacyjna- miejsce szkolenia |
Terminy szkoleń |
Osoby do kontaktu w sprawie rekrutacji |
Oddział Radom |
01-05.07.2019 r. |
Anna Karwat Emilia Grodzka |
Oddział Poznań |
01-05.07.2019 r. |
Małgorzata Kossowska-Górecka |
Osoba do kontaktu w sprawie szkolenia e-learningowego:
Renata Koczkodaj – r.koczkodaj@cdr.gov.pl tel. 22 125 62 09, 22 729 66 34-38 wew. 209
Szkolenie stacjonarne rozpoczyna się o godzinie 10.00.
W przypadku dużej liczby zainteresowanych decyduje kolejność zgłoszeń.
O rezygnacji ze szkolenia należy powiadomić organizatora najpóźniej na 2 dni przed datą rozpoczęcia szkolenia e-learningowego.
Do karty zgłoszenia należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie, dokumenty potwierdzające co najmniej roczne doświadczenie w doradzaniu lub ukończenie studiów nie później niż 36 miesięcy od dnia wydania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Aktualne zaświadczenie o niekaralności wydane przez Krajowy Rejestr Karny należy przesłać/skan/ po zakwalifikowaniu na szkolenie, a oryginał przywieźć na szkolenie.
Warunkiem uzyskania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i zaświadczenia o zadaniu egzaminu jest odpowiednio: udział w szkoleniu mieszanym (części e-learningowej i części stacjonarnej) oraz zaliczenie testu sprawdzającego (wymagane 90% prawidłowych odpowiedzi) na zakończenie części e-learningowej i zdanie egzaminu końcowego (wymagane 90% prawidłowych odpowiedzi) na zakończenie szkolenia stacjonarnego.
Szkolenia stacjonarne kończą się egzaminem. Uczestnik może przystąpić do egzaminu po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, w ostatnim dniu szkolenia lub innym wyznaczonym terminie. O terminie przystąpienia do egzaminu należy powiadomić pisemnie organizatora najpóźniej w ostatnim dniu szkolenia.
Miejsce egzaminu |
Data egzaminu |
Data egzaminu |
Data egzaminu |
CDR O/Radom |
05.07.2019* |
12.07.2019 |
19.07.2019 |
CDR O/Poznań |
05.07.2019* |
12.07.2019 |
19.07.2019 |
Terminy egzaminów:
* Egzamin w ostatnim dniu szkolenia stacjonarnego - po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia
Koszt szkolenia:
Koszt obowiązkowy udziału w szkoleniu wynosi 792,33 zł. Koszt noclegów i wyżywienia: śniadania, obiady, kolacje uczestnik ponosi według Cennika usług wykonywanych odpłatnie przez CDR (Radom, Poznań), zgodnie z zamówieniem zgłoszonym na karcie zgłoszenia uczestnictwa.
Cennik: https://www.cdr.gov.pl/pol/cennik_uslug.pdf
Do pobrania
Źródło Centrum Doradztwa Rolniczego http://cdr.gov.pl/