Piękny ogród to efekt systematycznej ciężkiej pracy, połączonej z regularną pielęgnacją roślin. Niestety często zdarza się, że pomimo podjętego wysiłku, kwiaty i drzewa zaczynają usychać i żółknąć. Zwykle dzieje się tak, gdy w ogrodzie pojawiają się „nieproszeni goście”. Ślimaki, krety czy turkucie podjadki - choć ich obecność świadczy o równowadze ekosystemu, należy szybko interweniować, aby w porę ochronić rośliny przed zniszczeniem.
Ślimaki
Ślimaki żerują niemal na wszystkich roślinach ogrodowych (zarówno na rabatach kwiatowych, jak i grządkach warzywnych) – najaktywniej późną wiosną lub wczesną jesienią. Jak się okazuje, nie stanowią zagrożenia jedynie dla zielonych części roślin, ale często żywią się również korzeniami spichrzowymi.
Sprawdzonym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest ich zebranie i wywiezienie do najbliższego lasu lub na pobliską łąkę. Aby usprawnić poszukiwania, warto wykopać w ziemi niewielki dół, w którym wystarczy umieścić kawałki jabłek lub liści kapusty. Można również posadzić w ogrodzie rośliny, wydzielające zapach, który skutecznie odstrasza ślimaki, np. czosnek, tymianek czy szałwię. Należy także pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów, ponieważ to właśnie wśród nich ślimaki najczęściej szukają schronienia. Jeśli domowe metody nie działają, warto zdecydować się na zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych, które zwalczają szkodniki, nie uszkadzając przy tym samych roślin.
Mszyce
Szczytowe pędy oraz soczyste liście to najlepsza pożywka dla mszyc, które hamują wzrost zaatakowanych roślin. Mszyce zwykle pojawiają się na ziemniakach, różach i drzewach brzoskwini. Najskuteczniejszym sposobem na ich zwalczanie jest stosowanie profesjonalnych środków ochrony roślin, które należy użyć od razu po zauważeniu pierwszych owadów.
Poza środkami chemicznymi można również spróbować domowych sposobów na pozbycie się mszyc. Jednym z nich jest np. umieszczenie naftaliny w pobliżu roślin, na których występują te szkodniki.
Do naturalnych wrogów mszyc należą m.in. biedronki, szczypawki, a także muchołówki, które się nimi żywią.
Myszy
Naturalnym sposobem na pozbycie się myszy z ogrodu jest posadzenie roślin, które wydzielają nieprzyjemne dla nich zapachy. W tym przypadku najlepiej sprawdza się czosnek, bazylia, a także ostrzeń i nostrzyk. Jeżeli naturalne metody nie pomogą, warto sięgnąć po profesjonalne środki gryzoniobójcze, czyli rodentycydy (dostępne np. na sklepie w postaci granulatów, past czy gryzków woskowych.
Turkucie podjadki
Turkucie podjadki to ciemnobrązowe owady żyjące w glebie, które mogą osiągnąć nawet 6 cm długości. O ich obecności w ogrodzie świadczy zwykle wygląd roślin – najczęściej są powywracane, wciągnięte pod ziemię, a na ich bulwach można zaobserwować wygryzione przez owady dziury.
Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie turkuci (poza stosowaniem profesjonalnych środków ochrony roślin) jest wyłapywanie pojedynczych osobników. Można również wykopać kilka półmetrowych dołów, które następnie należy wypełnić końskim obornikiem, tworząc tym samym naturalne schronienie dla owadów. Zimą lub wczesną wiosną, zawartość dołów należy wykopać, skutecznie pozbywając się w ten sposób turkuci z ogrodu.
Krety
Kretowiska, czyli szpetne kopce poruszonej ziemi są zmorą osób, które marzą o pięknym, soczyście zielonym i wypielęgnowanym trawniku. Choć krety zwykle uznawane są za typowe szkodniki, należy pamiętać, że w Polsce objęte są ochroną. Co więcej, pomimo negatywnego wpływu na wygląd ogrodu, zwalczają wiele innych szkodników, takich jak ślimaki, drobne gryzonie, owady oraz ich larwy.
Aby nie narażać trawnika na zniszczenie, można spróbować odstraszyć krety sadząc rośliny, które wydzielają intensywny zapach, np. bazylię, czosnek czy aksamitki. Dobrym pomysłem jest także włożenie do kopców spleśniałych skórek cytryny lub wkopanie w ziemię wiatraków, które nie tylko wydają nieprzyjemne dla kretów dźwięki, ale także wibrują na wietrze, przenosząc drgania do ziemi.