Święto Pszczelarzy – wyniki konkursu Pszczelarz Roku

Dziś ogłoszono wyniki IV ogólnopolskiej edycji konkursu Pszczelarz Roku. Finał konkursu, to także ogólnopolska konferencja „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, do udziału w której zaproszeni zostali pszczelarze z całej Polski.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas konferencji

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas konferencji

Obecny na spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel poinformował o sytuacji na rynku miodu i stanie pszczelarstwa w Polsce. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że miód importowany nie stanowi konkurencji dla sprzedaży bezpośredniej miodu z rodzimych pasiek.

– Systematycznie wzrasta liczba pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich. W roku 2017 było w Polsce ponad 1,55 mln pni pszczelich i ponad 68 tys. pszczelarzy. Pod względem liczebności pni pszczelich Polska zajmuje 3 miejsce w Unii Europejskiej. W 2017 r. zebrano 15 tys. Ton miodu. Jeżeli chodzi o ceny miodu, to utrzymują się one na podobnym poziomie, jak w latach poprzednich, a głównym kanałem dystrybucji jest sprzedaż bezpośrednia i detaliczna, obejmując ponad 84% całej produkcji – poinformował Krzysztof Jurgiel.

Minister podkreślił, że dzięki wsparciu pszczelarstwa ze środków publicznych, poprzez Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce, produkcja miodu i jego przetwórstwo stają się coraz nowocześniejsze i coraz bardziej konkurencyjne.

– W ramach aktualnie realizowanego krajowego programu wsparcia, pszczelarstwo blisko 50% środków, a więc około 12 mln zł rocznie przeznacza na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego – mówił minister.

Zaznaczył, że pozytywne efekty przynoszą prowadzone w ministerstwie działania mające na celu zapobieganie zjawisku nadmiernej śmiertelności rodzin pszczelich.

– Wśród nich należy wskazać w szczególności: wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które odnoszą się do zasad stosowania środków ochrony roślin, monitoring stosowania środków ochrony roślin, rozpowszechnianie wiedzy na temat dobrych praktyk i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, współpraca z organizacjami pszczelarskimi oraz zakaz stosowania neonikotynoidów – wskazał minister Jurgiel.

Dzisiejsza konferencja, to trzy prelekcje o tematyce pszczelarskiej. To dyskusja na temat bioróżnorodności, ekologii oraz relacji między rolnictwem a pszczelarstwem i korzyści, jakie wynikają z takiej współpracy. Spotkanie pozwala poszerzyć wiedzę i kompetencje z zakresu unijnych i krajowych środków wsparcia pszczelarstwa w Polsce. Uczestnicy konferencji zapoznają się również z możliwościami wykorzystania środków PROW dla prowadzenia działalności pszczelarskiej.

Podczas uroczystej gali „Pszczelarz Roku” uczestnicy poznali najlepszych pszczelarzy wyłonionych przez kapitułę konkursową i wymienić się z nimi doświadczenia w zakresie prowadzenia pasiek.

Organizatorami konkursu i konferencji są Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

   

Galeria zdjęć:

 
 Źródło
 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Swieto Pszczelarzy wyniki konkursu Pszczelarz Roku 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: środków; stosowania; konkursu; pszczelarstwa; ochrony; roślin; ; pszczelarzy; minister; krzysztof; ; pszczelarz; wyniki; konferencji; liczba; uczestnicy; wsparcia; podkreślił; ; rolnic;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »