Dziś ogłoszono wyniki IV ogólnopolskiej edycji konkursu Pszczelarz Roku. Finał konkursu, to także ogólnopolska konferencja „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, do udziału w której zaproszeni zostali pszczelarze z całej Polski.
Obecny na spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel poinformował o sytuacji na rynku miodu i stanie pszczelarstwa w Polsce. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że miód importowany nie stanowi konkurencji dla sprzedaży bezpośredniej miodu z rodzimych pasiek.
– Systematycznie wzrasta liczba pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich. W roku 2017 było w Polsce ponad 1,55 mln pni pszczelich i ponad 68 tys. pszczelarzy. Pod względem liczebności pni pszczelich Polska zajmuje 3 miejsce w Unii Europejskiej. W 2017 r. zebrano 15 tys. Ton miodu. Jeżeli chodzi o ceny miodu, to utrzymują się one na podobnym poziomie, jak w latach poprzednich, a głównym kanałem dystrybucji jest sprzedaż bezpośrednia i detaliczna, obejmując ponad 84% całej produkcji – poinformował Krzysztof Jurgiel.
Minister podkreślił, że dzięki wsparciu pszczelarstwa ze środków publicznych, poprzez Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce, produkcja miodu i jego przetwórstwo stają się coraz nowocześniejsze i coraz bardziej konkurencyjne.
– W ramach aktualnie realizowanego krajowego programu wsparcia, pszczelarstwo blisko 50% środków, a więc około 12 mln zł rocznie przeznacza na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego – mówił minister.
Zaznaczył, że pozytywne efekty przynoszą prowadzone w ministerstwie działania mające na celu zapobieganie zjawisku nadmiernej śmiertelności rodzin pszczelich.
– Wśród nich należy wskazać w szczególności: wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które odnoszą się do zasad stosowania środków ochrony roślin, monitoring stosowania środków ochrony roślin, rozpowszechnianie wiedzy na temat dobrych praktyk i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, współpraca z organizacjami pszczelarskimi oraz zakaz stosowania neonikotynoidów – wskazał minister Jurgiel.
Dzisiejsza konferencja, to trzy prelekcje o tematyce pszczelarskiej. To dyskusja na temat bioróżnorodności, ekologii oraz relacji między rolnictwem a pszczelarstwem i korzyści, jakie wynikają z takiej współpracy. Spotkanie pozwala poszerzyć wiedzę i kompetencje z zakresu unijnych i krajowych środków wsparcia pszczelarstwa w Polsce. Uczestnicy konferencji zapoznają się również z możliwościami wykorzystania środków PROW dla prowadzenia działalności pszczelarskiej.
Podczas uroczystej gali „Pszczelarz Roku” uczestnicy poznali najlepszych pszczelarzy wyłonionych przez kapitułę konkursową i wymienić się z nimi doświadczenia w zakresie prowadzenia pasiek.
Organizatorami konkursu i konferencji są Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.