W związku z wystąpieniem suszy rolniczej na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego Zarząd W-MIR apeluje o aktywne włączenie się przedstawicieli samorządu rolniczego w prace komisji szacujących straty w uprawach rolnych.
Na dzień 20 czerwca wnioski o szacowanie strat spowodowanych suszą złożyły 83 gospodarstwa (w tym 41 z powiatu gołdapskiego) na łączną powierzchnię 3837,24 ha
Największa susza wystąpiła w powiatach: oleckim, piskim, gołdapskim, węgorzewskim i ełckim, gdzie odnotowano najwyższy spadek Klimatycznego Bilansu Wodnego. W związku z powyższym w tych powiatach, decyzja Komisji Wojewódzkiej ds. szacowania szkód w rolnictwie z dnia 19.06.2018r., szacowane będą także szkody w użytkach zielonych ( II pokos) i trawach uprawianych na gruntach ornych.
Zagrożenie suszą rolniczą odnotowano we wszystkich gminach województwa warmińsko – mazurskiego, w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz w przypadku drzew i krzewów owocowych uprawianych na glebach kategorii I czyli bardzo podatnych na suszę oraz glebach kategorii II – lekkich podatnych na suszę, a w niektórych powiatach i gminach także na glebach kategorii III – glebach średnich. Poszkodowani rolnicy powinni więc kierować wnioski o oszacowanie szkód do właściwych terenowo Wójtów/Burmistrzów gmin. Wniosek o szacowanie strat można pobrać ze strony: http://www.uw.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=172&Itemid=158&lang=pl#rolnictwo
W piątek 22 czerwca br. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach powinien opublikować kolejny 4 raport z monitoringu suszy rolniczej za okres od 21.IV do 20 VI, który wskaże w jakich ewentualnie kolejnych uprawach wystąpiło zagrożenie suszą rolniczą oraz czy wystąpiło pogłębienie suszy rolniczej wyrażające się dalszym spadkiem Klimatycznego Bilansu Wodnego.
Jednocześnie informujemy, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił z wnioskiem do Komisarza Komisji Europejskiej Phila Hogana o podjęcie interwencji z budżetu Unii Europejskiej w związku z trudną sytuacją polskich rolników dotkniętych skutkami suszy w uprawach na terenie prawie całego kraju.
Wsparcie z budżetu UE dla polskich rolników, którzy zostali drastycznie dotknięci skutkami suszy umożliwi uruchomienie programu pomocy w kwotach wyższych niż projektowana pomoc wyłącznie z budżetu krajowego.
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl