Na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej 22 sierpnia 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w zakresie niestosowania kar umownych przez instytucje kontraktujące na terenach, które zostały dotknięte zjawiskiem suszy. Komisje szacujące starty zgłaszają wojewódzkim izbom rolniczym problem wynikający z rozbieżności pomiędzy szacunkami komisji szacujących szkody suszowe, a szacunkiem przedsiębiorstw kontraktujących. Konsekwencją tego będą kary, które wynikają z kontraktacyjnych umów.
Samorząd rolniczy uznaje taką sytuacje za wysoce szkodliwą, gdyż rolnicy są dwukrotnie karani: przez zjawisko katastroficzne oraz przez przedsiębiorstwa, które w sposób bezwzględny próbują egzekwować zapisy umowy.
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl
Gdy poinformowałem kontrahenta o tym że nie mam zakontraktowanej ilości pszenicy natychmiast wyliczył mi wysokość kary umownej oraz napisał, że wyprodukowana i dostarczona przeze mnie pszenica będzie rozliczona po cenie 475zł/ tonę gdyż z każdej dostarczonej tony będzie rozliczana kara umowna.