Tysiące odwiedzających z całej Polski, setki poletek demonstracyjnych i zwierząt, degustacje wielkopolskich smakołyków, występy regionalnych zespołów muzycznych oraz nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy – to wszystko czekało na odwiedzających podczas Krajowych Dni Pola, które 3-5 czerwca odbywają się w Sielinku, koło Opalenicy w powiecie nowotomyskim. Organizatorem wydarzenia był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Targi w Sielinku co roku przyciągają wielu wystawców oraz odwiedzających. Jest to bowiem wyjątkowa okazja, by w gronie fachowców porozmawiać o najnowszych trendach i rozwiązaniach w produkcji rolniczej. W tym roku krajowa ranga wydarzenia sprawiła, że w Sielinku pojawili się najważniejsi politycy, przedstawiciele firm z branży agro, samorządowcy, pracownicy państwowych instytucji rolniczych i przede wszystkim rolnicy, bo to ich święto, co podkreślali niemal wszyscy oficjalni goście tej imprezy.
– Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa. Serdecznie gratuluję organizatorom tej imprezy. To bardzo ważne wydarzenie dla rolników i instytucji rolniczych – mówił Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który Krajowe Dni Pola objął patronem honorowym.
– Rolą doradztwa rolniczego jest rozwój rolnictwa oraz krzewienie wiedzy na wsi. Rolnictwo się zmieniło, dzięki tym, którzy pomagają rolnictwu we wdrażaniu wiedzy technologicznej. Polskie rolnictwo jest w tej chwili w trudnej sytuacji. Teraz musimy wspierać polskim rolników i rząd Prawa i Sprawiedliwości robi to bardzo mocno. Ponad 10 miliardów złotych jest przeznaczonych z budżetu państwowego dla polskich rolników – dodał.
Natomiast Janusz Wojciechowski komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, powiedział:
– Święto pola jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż to właśnie z pola pochodzą wszystkie produkty spożywcze. Cieszę się, że możemy się spotkać na takim wydarzeniu.
Na Dniach Pola obecny był również Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, który także objął patronatem honorowym to wydarzenie oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
Aby ułatwić poruszanie się po miejscu imprezy, cały teren Krajowych Dni Pola został podzielony na kilka stref tematycznych.
Strefa poletek demonstracyjnych
Najważniejszym miejscem na Krajowych Dniach Pola była strefa poletek demonstracyjnych. Na odwiedzających czekało ponad 400 odmian roślin uprawnych, przygotowanych na ponad 800 poletkach demonstracyjnych. Specjaliści WODR z zakresu produkcji roślinnej od miesięcy pracowali nad tym, by poletka zostały jak najlepiej przygotowane.
Oprócz możliwości obejrzenia, jak prezentują się poszczególne odmiany, na odwiedzających poletka czekały m. in. pokaz działania N-Testera, demonstracja zautomatyzowanego pobierania prób glebowych i pielnika w kukurydzy oraz rozmowy na temat flory i entomofauny pasów kwietnych.
Strefa Innowacje i Nauka Praktyce
Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbywały się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”, dlatego też, oprócz poletek demonstracyjnych, jednym z najważniejszych miejsc była Strefa Innowacji i Nauka Praktyce. Znalazły się w niej stoiska różnorodnych instytucji oraz firm, które wdrażają nowoczesne rozwiązania w rolnictwie.
Ponadto, strefa była też miejscem, w którym były prowadzone wykłady, debaty czy pokazy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Odwiedzający mogli usłyszeć między innymi o sztucznej inteligencji w rolnictwie czy faktach i mitach związanych z jakością żywności.
Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
Na Krajowych Dniach Pola nie mogło także zabraknąć strefy Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która co roku przyciągała tłumy odwiedzających do Sielinka. W tym roku można było obejrzeć najpiękniejsze okazy bydła mlecznego, bydła mięsnego, owiec, drobiu, królików czy koni. Tradycyjnie, wybrane zostały także czempiony i superczempion Wystawy.
Puchar w kategorii superczempion – jałówka ufundowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wręczył Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu WIR.
Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich
Występy regionalnych zespołów muzycznych, warsztaty z tworzenia biżuterii, nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła, młócenia zboża cepami, tworzenia świeczek pszczelich czy warsztat wyplatania koszyków z wikliny – między innymi takie atrakcje czekały na odwiedzających w strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Było to miejsce, w którym można było zapoznać się z wielkopolską tradycją, kulturą i rękodziełem, poznać regionalną historię oraz spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.
Strefa Ogrodnictwa
Po raz pierwszy na Krajowych Dniach Pola mocno zaakcentowana została także tematyka dotycząca ogrodnictwa. Czołowe firmy zaprezentowały ofertę najnowszych środków produkcji i technologii dla szeroko rozumianego ogrodnictwa. Ponadto, w punkcie konsultacyjnym fachowych porad udzielali naukowcy. Oprócz tego w strefie znajdował się także punkt degustacyjny jakości owoców i warzyw, w tym przetworzonych, pochodzących z Wielkopolski.
Strefa Energii dla Rolnictwa
Tematyką, której nie mogło zabraknąć na Krajowych Dniach Pola, była również energia dla rolnictwa. W tej strefie zostały zaprezentowane nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, magazynów energii oraz energooszczędnych technologii. Zainteresowane osoby uzyskały również informacje na temat wykorzystania surowców rolniczych do produkcji biomasy i biogazu, a także poznały zastosowanie zielonego wodoru. Do dyspozycji rolników byli także fachowcy, którzy opowiedzieli o sposobach oszczędzania energii, a także udzielili bezpłatnych porad dotyczących działań wspierających obniżanie kosztów energii oraz możliwości dofinansowania inwestycji w zieloną energię dla gospodarstw rolnych.
Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych
Odwiedzający Dni Pola mogli również podziwiać nowoczesny sprzęt rolniczy, który dostępny był w strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych. W tym miejscu przygotowane zostały również stoiska różnorodnych firm związanych z rolnictwem, na których można było zaopatrzyć się na przykład w środki do produkcji roślinnej, pasze i tym podobne.
Instytuty i Ośrodki Doradztwa Rolniczego
Na Krajowych Dniach Pola było można zapoznać się także z działalnością różnorodnych instytutów związanych z rolnictwem oraz wszystkich wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Wśród licznych wystawców tej strefy tematycznej nie mogło zabraknąć stoiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej, o którym napiszemy w oddzielnej relacji.
Wielkopolskie Fyrtle i Aleja Pszczelarska
Nowością na Krajowych Dniach Pola było zaangażowanie ze strony lokalnych samorządów, które przedstawiały swoją ofertę w strefie Wielkopolskie Fyrtle. To miejsce, w którym samorządy z okolic Sielinka zaprezentowały wszystko, co najlepsze na ich terenie. Było można tam również zapoznać się z ofertą turystyczną Wielkopolski.
Tuż obok strefy Wielkopolskie Fyrtle powstała Aleja Pszczelarska, na której można było zobaczyć m.in. jak wyglądały stare ule lub jak prezentuje się profesjonalny strój pszczelarza.
Dzień Młodego Rolnika
Trzeci dzień Krajowych Dni Pola, czyli poniedziałek, 5 czerwca był szczególnie istotny dla uczniów rolniczych szkół średnich. Dzień Młodego Rolnika, bo o nim mowa, był poświęcony wyłącznie uczniom, którzy przyjechali do Sielinka z całej Polski. Na uczniów czekały różnorodne lekcje polowe ze wszystkich dziedzin rolnictwa, czyli technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki.
Imprezy towarzyszące
Chociaż obchody główne Krajowych Dni Pola rozpoczęły się 3 czerwca w wielkopolskim Sielinku, to imprezy towarzyszące temu wydarzeniu odbywają się przez cały rok w całej Polsce.
Tuż przed Krajowymi Dniami Pola, w dniach 1-2 czerwca odbyły się konferencje i pokazy na poletkach demonstracyjnych Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. W tym wydarzeniu wziął udział Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu WIR.
Patroni Krajowych Dni Pola
IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale NaszeMiasto.pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer.pl, portal Gospodarz.pl. Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Ponadto Krajowe Dni Pola wpisują się w obchody 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 roku.
Na podstawie podpisanego porozumienia Wielkopolska Izba Rolnicza była oficjalnym partnerem Krajowych Dni Pola 2023 w Sielinku.
Opracowanie: Mirosława Żurek, Katarzyna Strzyż, Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/