W dniu 19 kwietnia podczas swojego posiedzenia, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej przedyskutował i uchwalił stanowisko w zakresie aktualnej sytuacji na rynku rolnym, szczególnie w kontekście napływu towarów rolniczych z Ukrainy. Wielkopolska Izba Rolnicza już w czerwcu 2022r. w Stanowisku X Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie trudnej sytuacji rynkowej rolników, zwróciła uwagę na zachowania spekulacyjne, które ujawniły się na rynku zbóż i są związane z niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy. Od tego czasu Wielkopolska Izba Rolnicza podejmowała szereg interwencji w związku z tą sytuacją. O wszystkich nich piszemy szczegółowo tutaj: Rynek zbóż – działania WIR! - Aktualności - Wielkopolska Izba Rolnicza.
W kwintesencji tego stanowiska Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej stwierdza:
Jako samorząd rolniczy jesteśmy bardzo zaniepokojeni i zdezorientowani, co do kierunków działań polskiego rządu. Liczne protesty, które pomimo szumnych zapowiedzi trwają, świadczą o braku wiarygodności strony rządowej. Rolnicy, jako branża, w szczególności potrzebują stabilnej perspektywy i warunków prawnych funkcjonowania a nie ogłaszanych z dnia na dzień komunikatów, które nie są precyzyjne i oparte na rozwiązaniach prawnych.
Solidaryzujemy się z protestującymi rolnikami i wspieramy ich. Gdyby nie te działania, nic by się do tej pory nie zmieniło, a towary rolne z Ukrainy dalej płynęłyby do Polski, bez należytej kontroli, destabilizując nasz rynek i niszcząc polskie, rodzinne gospodarstwa rolne.
Niepokoi nas również ignorowanie tego tematu, jak i bezczynność Prezydenta RP, który za poparcie Zarządu KRIR, deklarował obronę wsi i rolnictwa. W tym temacie KRIR i Prezydent milczą.
Jako Wielkopolska Izba Rolnicza postulujemy o powołanie okrągłego stołu z udziałem krajów UE, które są szczególnie narażone na konkurencję ze strony ukraińskich płodów rolnych, Komisji Europejskiej oraz Ukrainy w celu wypracowania rozwiązań średnio i długookresowych, które wspomogą Ukrainę w jej drodze do UE ale nie zdestabilizują rolnictwa na przykład w Polsce. Uważamy, że jeśli Ukraina ma zostać członkiem Unii Europejskiej lub zbliżyć się do tych struktur w formie zniesienia ceł to będzie musiała dostosować się do unijnych standardów produkcji żywności.
Jednocześnie podkreślamy, że niezbędne działania w perspektywie krótkoterminowej to:
- dopłaty do sprzedanych zbóż, rzepaku oraz kukurydzy,
- ścisłe kontrole na granicy towarów napływających z Ukrainy pod kątem fitosanitarnym,
- utrzymanie dotacji do nawozów sztucznych
- zrealizowanie pomocy suszowej za 2022 r.
Pełną treść stanowiska znajdziecie Państwo tutaj:
http://wir.org.pl/asp/pliki/aktualnosci2023/stanowisko_zarzadu_wir.pdf