Stagnacja na rynku zbóż

Wszystkie gatunki zbóż potaniały w Polsce w grudniu 2013 roku w stosunku do poprzedniego roku - wynika z informacji podanych w styczniu przez Główny Urząd Statystyczny. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku zbożowym? Co mówią prognozy?

Główny Urząd Statystyczny informuje, że na rynku rolnym w grudniu 2013 roku w naszym kraju, w porównaniu do grudnia 2012 roku, odnotowano spadek cen większości produktów rolnych, w tym zbóż podstawowych. Zestawiając jednak grudzień 2013 roku z poprzedzającym go miesiącem, GUS zauważył, że zarówno w skupie, jak i w obrocie targowiskowym, nastąpił wzrost cen większości artykułów wytwarzanych przez rolnictwo. Obniżeniu uległy jedynie na targowiskach ceny żywca wieprzowego oraz prosiąt z przeznaczeniem do dalszego chowu. Czy podobne zjawisko zaobserwowano na lokalnym rynku? - Jeśli chodzi o ceny zbóż z 2013 roku w stosunku do ich cen z 2012 roku, to spadły one o kilkadziesiąt procent - mówi Tomasz Klak, prezes PZZ „Dystrybucja” Sp. z o.o. w Pleszewie.

Specjalista wspomina o tym, co dzieje się na światowym rynku zbóż. - Od początku roku jest tendencja spadkowa. Mamy całkowitą stagnację. Na rynku brak popytu i podaży. Ceny zbóż na światowej giełdzie - amerykańskiej, węgierskiej, londyńskiej i francuskiej - sukcesywnie spadają - twierdzi ekspert. Kiedy może się to zmienić? - Akurat piszę prognozę do swojego zarządu koncernu. Można przypuszczać, że, jeśli warunku atmosferyczne nie przyniosą znaczących niespodzianek, to ceny zbóż będą na poziomie 2013 roku - uważa Tomasz Klak. Wyjaśnia przy tym, że obecnie na rynku jest najwięcej pszenicy i kukurydzy. - Najmniej mamy natomiast jęczmienia i żyta. W zawiązku z tym ceny żyta na rynku sukcesywnie rosną. Podobnie jest w przypadku rzepaku. Ceny pozostałych zbóż spadają - informuje ekspert.

- Na razie nie widzę szans na to, żebyśmy doczekali się lepszych cen w najbliższych miesiącach - dodaje. Znaczna część plantatorów zbóż ubiegłoroczne zbiory wciąż przetrzymuje w magazynach. Przyczyną tego stanu rzeczy są niskie ceny tych surowców. Czyszczenie spichlerzy, zadaniem Tomasza Klaka, rozpocznie się wiosną. - Stanie się to w tym momencie, kiedy będzie trzeba wyjść na pole, a tym samym kupić nawóz i środki ochrony roślin. Wówczas rolnicy zaczną wyprzedawać to, co mają w magazynach - twierdzi specjalista.

Ceny pszenicy w skupie w grudniu 2013 roku wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem do 76,05 zł/dt (kwintal) - czyli o 2,5%, ale w odniesieniu do grudnia 2012 roku były niższe o 25,2%. Z kolei na targowiskach za 1 dt pszenicy płacono 89,46 zł, tj. o 0,4% więcej niż przed miesiącem i o 10,6% mniej niż przed rokiem. Za żyto w grudniu 2013 roku w skupie płacono 56,85 zł/dt, a więc o 4,8 % więcej w porównaniu z listopadem, ale o 24% mniej niż w tym samym czasie w 2012 roku. Natomiast w obrocie targowiskowym ceny żyta wyniosły 67,86 zł/dt i wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,9%, ale w ujęciu rocznym spadły o 14%.

Ceny jęczmienia w grudniu 2013 roku - w odniesieniu do listopada tego samego roku - wzrosły w skupie do poziomu 75,95 zł/dt - czyli o 2,8%. Były jednak o 11,2% niższe niż przed rokiem. Natomiast na targowiskach za 1 dt jęczmienia płacono 83,49 zł, tj. o 1,3% więcej niż w listopadzie, ale o 7,1% więcej niż w tym samym okresie 2012 roku. W grudniu zeszłego roku ceny pszenżyta w skupie wynosiły 64,47 zł/dt. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9%, ale do analogicznego okresu roku ubiegłego były niższe o 26,1%. Ceny targowiskowe kształtowały się z kolei na poziomie 78,49 zł/ dt. Były więc o 0,5 % wyższe niż w listopadzie, ale o 9,8% niższe od notowanych cen w grudniu 2012 roku.

Ceny owsa w skupie w grudniu 2013 roku - w porównaniu z poprzednim miesiącem - wzrosły o 10,2%., a w odniesieniu do ostatniego miesiąca ubiegłego roku obniżyły się o 18,1%. W sprzedaży targowiskowej natomiast średnia cena 1 dt tego zboża wyniosła 68,19 zł, tj. o 0,8% więcej niż w poprzednim miesiącu, ale o 6,8% mniej aniżeli w tym samym czasie 2012 roku.

Marianna Kula

125ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zbóż; skupie; grudniu; stosunku; poprzednim; miesiącem; odniesieniu; więcej; wzrosły; czasie; niż w; jednak; jeśli; obrocie; listopadzie; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »