Producenci ziemniaków powinni korzystać z dostępnych stacji agrometeorologicznych.
35 stacji agrometeorologicznych znajduje się w sieci Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Stacje te zbierają dane o aktualnym stanie pogody, które mogą być wykorzystane w gospodarstwach rolnych położonych do 10 km od urządzenia. - Każda stacja na bieżąco monitoruje podstawowe dane meteorologiczne (temperaturę, wilgotność względną powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru) – wyjaśnia dr inż. Marek Szymański z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Urządzenia te działają autonomicznie, przekazują informacje na serwer za pomocą sieci komórkowej. - Dostęp do danych pogodowych z najbliższej stacji meteorologicznej w państwa okolicy widoczny jest po zalogowaniu się na stronie WODR (dla zarejestrowanych użytkowników) wraz z możliwością pobrania pliku z danymi pogodowymi – tłumaczy.
Jeśli rolnik chce mieć dostęp do danych pogodowych z najbliższej w jego okolicy stacji meteorologicznej, musi się zarejestrować lub zalogować w Elektronicznej Platformie Świadczenia Usług. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.wodr.poznan. pl, kliknąć zakładkę EPSU (po lewej stronie u góry witryny), z rozwijanej listy wybrać Stacje Meteorologiczne i postępować zgodnie z instrukcją. Hodowca wówczas będzie wiedział, kiedy w najbliższym czasie na jego polu wystąpi zaraza. - A tym samym będzie wyznaczona data przeprowadzenia pierwszego zabiegu. Z tej aplikacji skorzystać mogą wszyscy rolnicy, mający swoje plantacje ziemniaczane w obrębie zlokalizowanych stacji meteorologicznych (nie wymagane jest posiadanie programu NegFry w swoim komputerze) - mówi. Rolnik jedynie musi określić dokładną datę wschodów ziemniaków (70% wschodzących roślin – przyjmuje się za dzień wschodów na plantacji). - Wchodząc na stronę internetową prognozy negatywnej zarazy, wybieramy stację meteorologiczną najbliższą swojej plantacji (wg badań plantacja powinna znajdować się do 10 km od stacji), dalej wprowadzamy datę wschodów i otrzymujemy informację zwrotną odnośnie zagrożenia zarazą – tłumaczy Marek Szymański.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współpracuje z Instytutem Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Negatywna prognoza wystąpienia zarazy ziemniaka dostępna jest pod adresem: www.ior.poznan. pl/monitoring_ziemniaka
Anetta Przespolewska