Sprzeciw dla propozycji podwyższenia składek KRUS

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym zaniepokojeniem i dezaprobatą przyjął informację o propozycji podwyższenia składek KRUS, która została podjęta na posiedzeniu Rady Społecznej KRUS w dniu 19.03.2020 r. W tym dniu została skierowana do biura KRiR negatywną opinię naszego samorządu dotycząca projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie stawki jednorazowego odszkodowania dla rolnika, który zachoruje na COVID 19.

Nie dosyć, że opinia ta nie została w ogóle wzięta pod uwagę, to dodatkowo przewodniczący RS KRUS rekomendował podniesienie wysokości stawek argumentując tę podwyżkę sytuacją epidemiologiczną. Zarząd WIR zwraca uwagę na kompletny brak logiki tych działań. Porównując podwyższone składki z propozycją odszkodowania należy zauważyć, że aż 100 tys. rolników musiałoby zachorować, aby skonsumować kwotę zebraną w ramach planowanej podwyżki.

Zwracamy również uwagę na kontekst całej sytuacji, kiedy to rząd ogłasza pakiet pomocowy dla społeczeństwa i przedsiębiorców na poziomie 212 mld złotych, a naszą grupę zawodową obciąża się w tym samym czasie dodatkowymi kosztami. Największe zdziwienie wywołuje fakt, że za tymi propozycjami opowiadają się nasi przedstawiciele będący w radzie społecznej KRUS.

Rolnicy już ponoszą konsekwencje kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Ceny płodów rolnych spadają podczas gdy ceny żywności w sklepach rosną. Zamyka się wiele kanałów dystrybucji, szczególnie dla producentów warzyw, owoców czy kwiatów. Biorąc pod uwagę okoliczności związane z epidemią oraz trudną sytuację rolników apelujemy o podejmowanie działań łagodzących skutki obecnej sytuacji, a nie zwiększających obciążenia.

Opracowanie: Andrzej Przepióra

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: została; podwyższenia; składek; propozycji; uwagę; sprzeciw; rolników; odszkodowania; społecznej; sytuacji; ; zarząd; skutki; dodatkowymi; ponoszą; krus. rolnicy; radzie; będący; prz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »