Tradycyjnie w dniu 24 kwietnia odbędzie się kolejna edycja akcji "Sprzątanie Brzegów Warty od źródeł do ujścia". W tym roku sprzątanie będzie rozszerzone także o dorzecza Warty. Głównym organizatorem akcji jest Sebastian Staśkiewicz z Fundacji "Ratuj Ryby", który otrzymał nagrodę mieszkańców Poznania w plebiscycie "Wolontariusz Roku 2021".
Wielkopolska Izba Rolnicza włącza się do akcji drugi rok z rzędu. Nasze ubiegłoroczne zaangażowanie zostało zauważone nie tylko przez organizatorów. Silne sztaby przygotowują w tym roku Rady Powiatowe w Słupcy i Jarocinie. Nasza Izba, we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW", przygotowała także 200 kubków i 200 kamizelek dla wolontariuszy.
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji, dzięki wspólnemu zaangażowaniu wędkarzy, rolników oraz młodzieży, uprzątnięto pozostawione wzdłuż brzegów rzeki śmieci, promując tym samym wśród społeczeństwa pro-środowiskowe postawy i działania.
Ubiegłoroczna edycja spotkała się z bardzo dużym zaangażowaniem. Łącznie w 166 sztabach wzięło udział ponad 2.500 osób, które w czasie trwania akcji zebrały ponad 80 ton śmieci na całej długości rzeki, liczącej 800 km.
Wielkopolska Izba Rolnicza włącza się aktywnie w działania związane z oczyszczaniem rzeki Warty, ze względu na troskę i działania rolników, jakie wykonują oni na co dzień w związku z prowadzeniem swojej działalności tak bardzo związanej z przyrodą, m.in. poprzez współpracę z myśliwymi, pszczelarzami i rybakami.
Rolnicy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe stosowanie środków ochrony roślin, czy dbałość o czystość, tak ważnej dla roślin i zwierząt, wody. Rolnicy doświadczają także coraz powszechniejszego problemu zaśmiecania pól uprawnych, które później sami uprzątają. Myślenie, że wyrzucenie śmieci do lasu, na pole rolnika, czy do rzeki, załatwia sprawę, jest zgubne i krótkowzroczne. Substancje, z których składają się śmieci, wnikają do środowiska, powodując, że ten żywy organizm, jakim jest fauna i flora, choruje i powoli zamiera.
Akcja sprzątania brzegów Warty ma wydźwięk środowiskowy i edukacyjny. Pełną listę zgłoszonych sztabów, zawierającą miejsce przeprowadzanie akcji w poszczególnych powiatach, można znaleźć na stronie http://ratujryby.pl/ lub na portalu Facebook. Zachęcamy serdecznie do przełączenia się do tej akcji!
Grzegorz Wysocki
Robert Hyżorek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/