To już siódma akcja, która przerosła oczekiwania organizatorów. Mimo pandemii i wielu trudności przedsięwzięcie odniosło sukces.
Wielkopolska Izba Rolnicza mając na uwadze szczególnie, dbałość o środowisko, w którym żyjemy, włączyła się aktywnie do akcji. Czyste środowisko, to zdrowa przyroda i zdrowi ludzie żyjący w wielkim ekosystemie, jakim jest otaczający nas świat Myślenie, że wyrzucenie śmieci do lasu, na pole rolnika, czy do rzeki załatwia sprawę, jest zgubne. Substancje, z których składają się śmieci wnikają w środowisko, powodując, że ten żywy organizm jakim jest fauna i flora choruje i powoli zamiera. Dlatego bardzo ważną sprawą jest dbałość o środowisko, a w rzeczywistości nie zanieczyszczanie.
Ciśnie się na usta hasło nie śmieć nie będziesz sprzątał czy sprzątała. Niestety bałaganiarze do takich akcji się nie włączają.
W sumie jak informuje organizator całego przedsięwzięcia Sebastian Staśkiewicz z Fundacji Ratuj Ryby w tegorocznym zbieraniu śmieci nad Wartą wzięło udział ok. 150 organizacji, które utworzyły ok. 1000 sztabów. Poszczególne grupy zbierające liczyły po kilka osób uwagi na bezpieczeństwo epidemiczne. Wstępnie szacuje się, że udział w akcji wzięło udział co najmniej kilka tysięcy osób. Był nawet siedemdziesięciolatek zbierający śmieci w nad brzegiem rzeki Warty w Gorzowie Wlkp., a do Poznania przyjechały nawet rodziny proeko z Warszawy.
W zbieranie śmieci pozostawionych nad brzegami Warty włączyła się także Wielkopolska Izba Rolnicza tworząc sztaby we współpracy z gminami Stare Miasto, Golina, Kramsk powiat koniński. Włodarze tych gmin wsparli zbierających mieszkańców tych gmin poprzez dostarczenie worków i rękawic, a przede wszystkim odbiór i utylizację śmieci. Nie zabrakło ich także przy samej pracy, w której uczestniczyli osobiście. Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała posiłki, zapewniła środki ochrony osobistej oraz wsparła akcję organizacyjnie, zapewniając udział rolników, delegatów i zaprzyjaźnionych mieszkańców wsi. W kilku miejscach nasi delegaci, służyli ciągnikami z ładowaczami czołowymi oraz przyczepami do transportu śmieci.
W Lądku rozpoczęła się akcja zbierania śmieci wzdłuż brzegów Warty od Dolan do miejscowości Ratyń. W sprzątaniu wraz z przedstawicielami WIR z gminy Lądek z przewodniczącym Rady Powiatowej na czele w akcji wzięli udział również mieszkańcy gminy wraz z Polskim Związkiem Wędkarskim i Strażą Rybacką tejże gminy.
Na terenie powiatu jarocińskiego zorganizowała wspólnie z Kołem PZW nr. 4 w Jaraczewie oraz Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Cerekwicy akcję sprzątania w miejscowości Rogusko (gm. Nowe Miasto n/Wartą
Prócz zorganizowanych grup pojedyncze osoby zachęcone przez Wielkopolska Izbę Rolniczą włączyły się do porządkowania brzegów Warty w poszczególnych gminach przez które płynie Warta.
W Poznaniu o godz. 11:00 rozpoczęła się akcja sprzątania brzegów Warty Poznaniacy przyszli tłumnie na miejsce zbiórki na plażę miejską ZAGRO na Ratajach.
Na początku wszyscy zostali wyposażeni w potrzebne akcesoria worki, rękawiczki a od WIR kamizelki odblaskowe.
Później poszczególne grupy ruszyły do sprzątania, część udała się pieszo, a część rozwiozły łódki i motorówki.
Po dłuższej chwili zaczęły się pojawiać pierwsze worki ze śmieciami
I pierwsze motorówki wypełnione śmieciami po brzegi. Akcja trwała do późnego popołudnia.
Na razie jeszcze nie wiadomo ile tych śmieci na całej długości Warty tj. 800 km udało się zebrać. Cały czas spływają informacje. Jednak wizualnie w samym Poznaniu już widać, że jest ich znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Jak pokazują statystyki co roku przyłącza się więcej osób i organizacji ale i też śmieci jest więcej.
Pan Sebastian Staśkiewicz bardzo dziękuje Wielkopolskiej Izbie Rolniczej za włączenie się w akcję, szczególnie zaś za zapewnienie uczestnikom akcji kamizelek odblaskowych i kubków, które wraz ze Związkiem Wzajemności Członkowskiej "Gospodarna Wielkopolska ufundowała WIR.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/