Spotkanie z przedstawicielami Nowej Zelandii

spotkanie1W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Nowej Zelandii. W spotkaniu wzięli udział Pani Mary Thurston, Ambasador Nowej Zelandii, Pan Mike Petersen - Specjalny Wysłannik Nowej Zelandii ds. Rolnictwa i Handlu Towarami Rolnymi oraz Pani Joanna Darmos, Manager do spraw Politycznych i Ekonomicznych w Ambasadzie Nowej Zelandii. Z ramienia KRIR byli: Pan Wiktor Szmulewicz – Prezes KRIR, Pan Stanisław Bartman – Członek Zarządu KRIR oraz Pani Katarzyna Szczepaniak – Dyrektor Biura Zarządu KRIR.

spotkanie2

spotkanie3

Podczas spotkania, na prośbę Pana Mike’a Petersena, Prezes KRIR Pan Wiktor Szmulewicz omówił obecną sytuację w polskim rolnictwie, podkreślając, że zmiany w rolnictwie widoczne są dopiero po kilku a nawet kilkunastu latach. Przedstawił także rys historyczny, przybliżając jakie zmiany zaszły w polskim rolnictwie po przejściu z systemu komunistycznego do gospodarki wolnorynkowej. Prezes KRIR omówił sytuację dotyczącą ziemi, obrotu nią, jak również przybliżył obowiązujące od ubiegłego roku zapisy dotyczące prowadzenia gospodarstw rodzinnych w Polsce. Ponadto, streścił sytuację na rynku trzody chlewnej oraz na rynku mleka.

Prezes KRIR zaznaczył, że Nowa Zelandia jest bardzo ważnym graczem na rynku mleka i w dużym stopniu to od Nowej Zelandii zależy jak będą kształtowały się ceny mleka na rynku światowym. Obecnie sytuacja na rynku dla wszystkich producentów  mleka jest bardzo korzystna.

Ważnym punktem rozmów podczas spotkania była poruszona przez Pana Mike’a Petersena kwestia dotycząca umowy o współpracy pomiędzy Nową Zelandia a Unią Europejską. Do chwili obecnej taka umowa nie została podpisana a Nowa Zelandia jest 1 z 6 państw Światowej Organizacji Handlu, która do chwili obecnej nie ma uregulowanych stosunków handlowych z Unią Europejską. Jak podkreślił Pan Mike’a Petersen, takie umowy stwarzają dużo możliwości każdej stronie, a przedsiębiorstwa mają większą pewność na wejście na nowe rynki zbytu, dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą. Panowie zgodnie stwierdzili, że nie można polegać tylko i wyłącznie na jednym kraju eksportowym, gdzie trafia większość produkcji, gdyż należy liczyć się z faktem, że jest to obarczone dużym ryzykiem i poniesieniem ogromnych strat. Trzeba zadbać o nowych odbiorców swoich towarów.

Ponadto, Panowie rozmawiali o odbywającym się w najbliższych dniach XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, podczas którego będą również mieli możliwość porozmawiać nt. sytuacji na rynku mleka oraz korzyści wolnego i otwartego handlu.


Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

spotkanie1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zelandii; ; mike’a; sytuację; prezes; zelandia; przedstawicielami; spotkanie; bardzo; zarządu; szmulewicz; omówił; rolnictwie; panowie; zmiany; polskim; obecnej; również;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »