Spotkanie z ministrem rolnictwa Mołdawii

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się dzisiaj z ministrem rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Eduardem Gramą

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz minister Eduardo Grama

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz minister Eduardo Grama

Jednym z poruszonych podczas spotkania tematów były warunki dostępu polskiego mięsa drobiowego do rynku mołdawskiego. Minister Jurgiel wyraził nadzieję na szybkie wyeliminowanie przez Mołdawię istniejących utrudnień w imporcie tego towaru z Polski do Mołdawii. Jego zdaniem powinno to pozytywnie wpłynąć na zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.

Przy okazji omawiania kwestii weterynaryjnych strona polska zdeklarowała ewentualne wsparcie dla Mołdawii ze strony służby weterynaryjnej w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa tej choroby.

Mając na względzie trwający w Mołdawii proces reformowania sektora rolno-spożywczego minister podkreślił także gotowość zaangażowania polskich ekspertów, w tym z instytutów badawczych, w przekazywanie partnerom mołdawskim wiedzy i doświadczeń dotyczących dostosowania rolnictwa do wymogów i standardów unijnych, zwłaszcza w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności.

Minister Jurgiel dodał, że w MRiRW opracowywany jest dokument programowy „Pakt dla obszarów wiejskich”, zawierający propozycje niezbędnych do wykonania zadań i przedsięwzięć, mających na celu wsparcie obszarów wiejskich. W tym kontekście mołdawski minister rolnictwa wyraził szczególne zainteresowanie doświadczeniami Polski w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz pozyskiwania środków z funduszy europejskich na realizację projektów w sektorze rolnym.

Ministrowie omówili także kwestię kredytu przyznanego Mołdawii przez Rząd RP w ramach pomocy wiązanej z przeznaczeniemnarolnictwo i przetwórstwo spożywcze wraz z powiązaną infrastrukturą. Minister Grama zaznaczył, że stronie mołdawskiej zależy na jak największym wykorzystaniu środków z tego kredytu.

W kolejnych dniach delegacja mołdawska odwiedzi Międzynarodowe Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach. Polski minister rolnictwa wyraził przekonanie, że wizyta na wystawie i w wybranych gospodarstwach umożliwi gościom z Mołdawii zapoznanie się z osiągnięciami polskiego sektora rolnego.

Obie strony potwierdziły zainteresowanie dalszym rozwojem współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Galeria zdjęć:

 
 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Spotkanie z ministrem rolnictwa Moldawii 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; rolnictwa; mołdawii; jurgiel; ministrem; obszarów; wyraził; polski; zakresie; środków; spotkanie; także; zainteresowanie; rozwoju; krzysztof; sektora; wsparcie; strony; pol;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »