W dniu 19 kwietnia br. w Agencji Rynku Rolnego zorganizowane zostało spotkanie z udziałem delegacji z Etiopii reprezentującej administrację rządową, państwowe komisje planowania i inwestycji, instytuty branży rolno-spożywczej oraz przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy handlowej z polskimi firmami. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali również przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Spotkanie otworzył Pan Łukasz Hołubowski, Prezes ARR, podkreślając znaczenie Agencji we wzmacnianiu współpracy międzynarodowej, w szczególności w kontekście roli, jaką ARR pełni na rzecz wspierania promocji polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych. Szczególna uwaga zwrócona została na konkurencyjność polskich produktów wynikającą z ich wysokiej jakości, co jest efektem dostosowania polskiego rolnictwa do unijnych standardów produkcji żywności, zrównoważonego rozwoju, dbałości o zachowanie różnorodności biologicznej i dobrostan zwierząt oraz respektowania norm środowiskowych. Zainteresowanie delegatów wzbudziła problematyka żywności ekologicznej, potencjału polskich producentów i przetwórców oraz planowanych działań na rzecz rozwoju tej gałęzi rolnictwa w kontekście rosnącego zapotrzebowania na produkty ekologiczne tak na rynkach krajowych, jak i zagranicznych.
Zgromadzonym dostarczone zostały ponadto najistotniejsze dane w zakresie funkcjonowania rynków podstawowych produktów rolno-spożywczych w Polsce oraz wymiany handlowej – struktury geograficznej i towarowej – tymi produktami z zagranicą. Delegaci zapoznali się także z ewolucją systemów interwencji rynkowej oraz zakresem i rodzajem działań ARR w tym obszarze.
Wystąpienie Pana Jerzego Bogdanowicza, Dyrektora Departamentu Odwołań ARiMR, poświęcone było problematyce transformacji w polskim rolnictwie z przełomu lat 80. i 90. oraz roli, jaką ARiMR odegrała w tym zakresie, m.in. poprzez partycypację w tzw. kredytach preferencyjnych. Na przykładzie programu SAPARD pokazany został również proces dostosowania polskiego rolnictwa do wymogów unijnych oraz wymiernych korzyści, jakie wynikają z członkostwa w UE.
Prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem zaproszonych gości. Kończąca spotkanie dyskusja potwierdziła obopólną wolę kontynuacji współpracy, a dodatkowo, po stronnie etiopskiej, chęć skorzystania z doświadczenia polskich przedsiębiorców działających w przemyśle przetwórstwa rolno-spożywczego, jak również zainteresowanie importem polskich maszyn rolniczych.
Fot. Od lewej: Łukasz Hołubowski, Prezes ARR z członkami delegacji z Etiopii
Fot. Uczestnicy spotkania
Źródło
Agencja Rynku Rolnego
http://arr.gov.pl/