W czwartek 10 października odbyło się kolejne spotkanie Praktyka i Nauka w ramach projektu Inno4grass, którego Wielkopolska Izba Rolnicza jest partnerem. Projekt ten finansowany jest w ramach programu UE Horyzont 2020. Projekt poświęcony jest innowacjom na użytkach zielonych, których autorami są przede wszystkim rolnicy.
To spotkanie miało miejsce w gospodarstwie mleczarskim Jerzego Kostrzewy w Śniatach. Rolnik prowadzi intensywną produkcję mleka w oparciu o stado 250 krów mlecznych o wydajności około 10 000 l mleka rocznie. Tak intensywna produkcja mleka wymaga doskonale przygotowanej bazy paszowej. Gospodarstwo posiada między innymi 23 hektary trwałych użytków zielonych położonych w dolinie Obry. Łąki są użytkowane kośnie.
W trakcie naszego spotkania w gospodarstwie jego uczestnicy mogli zobaczyć obiekty inwentarskie i obejrzeć działanie jednego z siedmiu zainstalowanych w Polsce robotów paszowych. To urządzenie bardzo precyzyjnie pobiera poszczególne składniki dawki paszowej, miesza je oraz rozwozi zadanym grupom zwierząt. Robot myli się nie więcej niż o 1% przy ważeniu poszczególnych składników. Praca ludzi ogranicza się do zaopatrzenia kuchni robota czyli dowiezienia poszczególnych pasz w precyzyjnie ustalone miejsce.
Po lustracji gospodarstwa cała grupa udała się na łąki. W celu ich uszlachetnienia rolnik przeprowadził doświadczenie polegające na różnych metodach ich uprawy. Najlepsze efekty przyniosła pełna uprawa i wysianie nowej mieszanki traw i motylkowych specjalnie dobranej pod warunki glebowe. Podczas lustrowania łąk rolnicy zwrócili uwagę na znaczenie właściwego zarządzania kanałem Obry. Brak takiego zarządzania powoduje, że wody jest albo za dużo albo za mało. W takiej sytuacji żadne wysiłki agrotechniczne rolników na łąkach nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
W trakcie ostatniej części spotkania wywiązała się dyskusja dotycząca między innymi zagrożeń dla rolników płynących z braku wiedzy ekologów i społeczeństwa w ogóle. Zwrócono uwagę na tendencje konsumentów do poszukiwania produktów o wyższej jakości, wytwarzanych z zachowaniem warunków ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt. Rolnicy podkreślili również konieczność wspólnego działania o charakterze gospodarczym oraz budowania silnej reprezentacji broniącej ich interesów w zmieniającym się Świecie.
Więcej informacji o gospodarstwie oraz innych innowacyjnych projektach znajdziecie Państwo na stronie projektu Inno4Grass. Filmik prezentujący gospodarstwo Pana Kostrzewy będzie wkrótce umieszczony na kanale Youtube Inno4grass oraz na specjalnym portalu www.encyclopediapratensis.eu.
Andrzej Przepióra
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/