Temat uprawy bezorkowej coraz częściej przewija się w rozmowach rolników. Doświadczamy tego, prowadząc szkolenia w temacie ochrony bioróżnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolniczej. Ten rodzaj uprawy, jest szczególnie korzystny dla warunków glebowych, poprawy żyzności gleby i jej struktury a także odtworzenia i zachowania warstwy próchniczej wraz z żyjącymi w niej organizmami. Wielu rolników, uczestników naszych szkoleń, prowadzi już taką uprawę. Ich zdaniem, jeśli właściwie zadba się o wszystkie szczegóły i jest się cierpliwym to efekty są widoczne, szczególnie po kilku latach jej kontynuowania. Rolnicy zwracają też uwagę na pewne wady takiego podejścia, między innymi na plagi gryzoni, które pojawiają się na takich polach czy widoczne, szczególnie na początku zachwaszczenie plantacji.
Ważnym aspektem jest ekonomika takiej uprawy. Tu należy zwrócić uwagę na korzyści ekonomiczne wynikające z oszczędności paliwa, a nadchodzą właśnie duże podwyżki cen diesla oraz nowe dopłaty. Taka uprawa będzie premiowana w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Uprawa bezorkowa jest jedną z praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”. Rolnik, który ją zastosuje może otrzymać nawet 400 zł dopłaty do 1 ha. Warto wspomnieć, że jest to jeden z najwyżej punktowanych wariantów tego ekoschematu. W gospodarstwach, które prowadzą wyłącznie produkcję zwierzęcą, jest to jedna z najlepszych możliwości do podniesienia pułapu dopłat bezpośrednich otrzymywanych w ramach nowej perspektywy. O tych i innych możliwościach mówimy między innymi na trwających właśnie forach rolniczych.
Mankamentem tej uprawy jest konieczność wymiany sprzętu w gospodarstwie. Wielu rolników, którzy odwiedzali nasze stoisko w czasie tegorocznych targów Polagra Premiery, szukało właśnie rozwiązań technologicznych niezbędnych do prowadzenia upraw bezorkowo.
Ten temat był też poruszony przez nas podczas zorganizowanego przez WIR i Grupę MTP Dnia Młodego Rolnika. Ponad 900 uczniów rolniczych szkół średnich z terenu Wielkopolski mogło wysłuchać wykładu Pana Profesora Tomasza Piechoty właśnie na ten temat. Dzięki współpracy WIR i magazynu rolniczego Agro Profil cały wystąpienie Pana Profesora dostępne jest dla Państwa tutaj:
Uprawa dopłat, plaga myszy, ślimaków, robactwa no ale dajom wincyj do hektara.