Polski sektor rolno-spożywczy rozwija się dynamicznie. Świadczą o tym dane dotyczące wzrastającego, od paru lat, eksportu polskich produktów rolno-spożywczych także do Danii – powiedział minister Kalemba. Zapewnił swojego gościa o wysokiej jakość polskich produktów, której wyznacznikiem jest niewątpliwie bilans handlowy tymi artykułami. W ubiegłym roku był on rekordowy, a dodatnie saldo przekroczyło 3 mld euro.
Równie dynamicznie rozwija się rolnictwo ekologiczne, a także rynek produktów regionalnych i tradycyjnych. Zdaniem ministra Kalemby, Wspólna Polityka Rolna UE powinna w większym stopniu wspierać tego typu produkcję, a także sprzedaż lokalną.
Ambasador Hommel stwierdził, że zarówno w Danii jak i Polsce rolnictwo odgrywa bardzo istotną rolę i jest kluczową gałęzią gospodarki narodowej.
Rolnictwo jest bardzo ważnym elementem przyszłości i wymaga odpowiedniego rozwoju uwzględniającego m.in. stosowanie innowacji oraz zrównoważone korzystanie z zasobów – powiedział. Zaznaczył też, że w trakcie wykonywania obowiązków w Warszawie kwestie związane z rolnictwem będą dla niego jednym z priorytetów i zadeklarował gotowość do pomocy przy ułatwianiu kontaktów mających na celu rozwój współpracy polsko-duńskiej w obszarze rolnictwa, w szczególności w takich obszarach jak: reforma WPR, produkcja trzody chlewnej, rolnictwo ekologiczne.
Podczas rozmów minister Kalemba wyraził uznanie dla pozycji duńskiego sektora rolno-spożywczego w świecie i poziomu zorganizowania tego sektora na rynku duńskim.
Poinformował duńskiego ambasadora, że ministerstwo planuje wzmocnić działania na rzecz rozwoju spółdzielczości w Polsce i w tym kontekście Polska jest bardzo zainteresowana duńskimi doświadczeniami. Obie strony wyraziły nadzieję na dalsze kontakty na szczeblu eksperckim.
Minister Kalemba podziękował za dotychczasową współpracę ze stroną duńską i aktywność Ambasady Królestwa Danii w Warszawie. Zgodził się co do faktu, że rolnictwo w Danii i Polsce ma przed sobą duży potencjał, w kontekście prognozowanego wzrostu światowej populacji i związanego z tym większego zapotrzebowania na żywność. Minister podziękował za gotowość strony duńskiej do dzielenia się doświadczeniami w obszarach, które są dla Polski niewątpliwie bardzo interesujące. W szczególności dotyczy to sposobu i poziomu zorganizowania spółdzielni producentów sektora rolno-spożywczego i relacji na linii producent-przetwórnia-konsument.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/