27 stycznia 2016 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes Mirosław Borowski spotkali się z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzejem Koniecznym i Podsekretarzem Stanu Głównym Konserwatorem Przyrody Andrzejem Szweda-Lewandowskim. Rozmowa dotyczyła problemów z nadmierną populacją dzikiej zwierzyny, która niszczy plony a nawet w przypadku wilków zagraża pasącemu się bydłu.
Zastanawiano się w jaki sposób doprowadzić do właściwego stanu zwierzyny, tak aby zachować równowagę pomiędzy bioróżnorodnością a potrzebami ludzi. Obecnie największe szkody w całym kraju powodują dziki i zwierzyna płowa, a w województwach wschodnich również łosie. Ponadto w całym kraju jest duży nadmiar ptaków powodujących straty na polach i w stawach rybnych. Odrębnym zagadnieniem jest ogromny wzrost populacji bobra w całym kraju. Rozmówcy zgodzili się, że potrzebna jest zmiana przepisów ustawy Prawo łowieckie, zmiana sposobu szacowania strat – przez niezależnych rzeczoznawców i ograniczenie populacji dzikich zwierząt.
Prezes Szmulewicz przekazał Ministrowi Koniecznemu stanowisko w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie prawa Łowieckiego wypracowane przez Nadzwyczajną Komisję Problemową do spraw opracowania rozwiązań dotyczących strat w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne, ubezpieczeń rolnych, szkód łowieckich i ustroju rolnego w sprawie zmiany ustawy Prawo Łowieckie i przyjęte przez Zarząd KRIR.
- Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl