Spotkanie Grupy Roboczej Rady Unii Europejskiej do spraw Międzynarodowych Kwestii Żywnościowych i Rolnych, zaplanowane na 15 lutego 2024 roku w Brukseli, rozpoczyna cykl spotkań w ramach intensywnych przygotowań Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku. Na posiedzeniu zostaną podsumowane ważne zdarzenia na forum Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, które miały miejsce w 2023 oraz omówione strategiczne zagadnienia planowane do dyskusji w ramach prac organizacji w 2024 roku. Państwa członkowskie UE skupią również uwagę na możliwości zwiększenia skuteczności UE w ramach Komisji Kodeksu Żywnościowego.
Wśród przyszłych istotnych dla UE tematów przeanalizowane zostaną między innymi projekt Planu strategicznego KKŻ 2026-2031, priorytety państw członkowskich UE w ramach prac regionu Europy, pierwsze propozycje nowych prac w zakresie nowych źródeł i systemów produkcji żywności, promocja podejścia „Jedno zdrowie”, współpraca z innymi organizacjami, w szczególności w zakresie Agendy zrównoważonego rozwoju ONZ.
Innym punktem spotkania będą priorytety belgijskiej prezydencji w I połowie 2024 roku. Belgia będzie promować holistyczne podejście do rolnictwa i rybołówstwa. Głównymi celami obecnej prezydencji są zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i autonomii, jak również dalsze zwiększanie zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności.
W ramach przygotowań do przewodnictwa Polski w Radzie UE, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zarządzeniem z 9 lutego 2024 roku powołał Zespół Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do spraw Prezydencji. Celem Zespołu jest inicjowanie niezbędnych działań i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem do przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w zakresie kompetencji Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz skuteczne sprawowanie funkcji Prezydencji w UE od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.
Na początku 2025 roku analogiczne spotkanie strategiczne Grupy Roboczej Rady Unii Europejskiej do spraw Międzynarodowych Kwestii Żywnościowych i Rolnych poprowadzi już korpus polskiej prezydencji.
(mch)
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars