Spotkanie nt. pakietu 8 Ochrona gleb i wód programu rolnośrodowiskowego

rolnosrod.jpgW związku ze zgłaszanymi przez wojewódzkie izby rolnicze postulatami w sprawie zmian w zasadach programu rolnośrodowiskowego wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13.03.2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013” na wniosek Zarządu KRIR zgłaszany do MRiRW wielokrotnie 27 sierpnia br. w gmachu MRiRW odbyło się spotkanie dotyczące tych zmian.

W związku z ważnym spotkaniem Pani Minister Zofia Szalczyk nie mogła uczestniczyć w spotkaniu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowała Pani Joanna Czapla Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich, Pani Anna Jobda p.o. Naczelnika Wydziału Działań Rolnośrodowiskowych i Bioróżnorodności oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa z panią Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Renatą Mantur na czele. Przedstawiciele Wojewódzkich Izb Rolniczych przybyli licznie. Celem spotkania było wypracowanie szczegółowych wyjaśnień w sprawie zasad dokonywania zmiany zobowiązania rolnośrodowiskowego w zakresie Pakietu 8. Ochrona gleb i wód …”
Podczas spotkania przedstawiciel ARiMR przedstawił zmiany planów na przykładach, które mogą się pojawić przy realizacji tego pakietu i sytuacje, które mogą skutkować sankcjami w postaci kar lub niewypłaceniem zobowiązania. Przedstawiciele samorządu rolniczego poza licznymi pytaniami wyrazili oburzenie tym sposobem wprowadzania zmian. Po burzliwej dyskusji ustalono, że konieczne jest jak najszersze informowanie rolników oraz doradców rolnośrodowiskowych o skutkach ww. rozporządzenia i konieczności złożenia przez rolników formularza zmiany do wniosku do dnia 30 września br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zawnioskował, aby to pracownicy ARiMR podpowiadali rolnikom, jak zmienić plan rolnośrodowiskowy aby nie skutkował zwrotem środków. Plany te doradcy zmienialiby, aby były poprawne. Pani Dyrektor Mantur zobowiązała się, że pracownicy Biur powiatowych ARiMR będą sprawdzać wnioski dotyczące pakietu 8 i w razie zaistniałych wątpliwości co do ich poprawności zawiadomią rolnika i udzielą możliwej pomocy przy wypełnieniu formularza zmiany do wniosku.

Redaktor: Małgorzata Ramatowska   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

rolnosrod
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pakietu; zmiany; rozwoju; spotkanie; przedstawiciele; sprawie; rolnictwa; ochrona; dyrektor; programu; pracownicy; spotkania; płatności; dotyczące; rolnośrodowiskowych;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »