W dniu 4 listopada br., pod przewodnictwem Pana Piotra Walkowskiego, Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, odbyło się kolejne posiedzenie zespołu ds. Stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wieprzowego w ramach Porozumienia Rolniczego. Podczas spotkania, które odbyło się w formie on-line, omówiono kwestie dotyczące stanu odłowu dzików, sytuacji na rynku trzody chlewnej i jej konsekwencji dla producentów, stanu wdrażania rozporządzenia 605 dotyczącego bioasekuracji oraz propozycji Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w zakresie wsparcia produkcji trzodowej w cyklu zamkniętym. Na wstępnie spotkania Prezes Walkowski wskazał na dramatyczną sytuację producentów trzody chlewnej wynikającą z niskich cen skupu oraz epidemii ASF, stąd zwołanie Zespołu w trybie pilnym.
Spotkanie rozpoczęła prezentacja przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska odnosząca się do temat stanu realizacji rocznego planu łowieckiego w łowieckim roku gospodarczym 2020/2021 oraz pozyskania dzików w łowieckim roku gospodarczym 2021/2022. Według danych Ministerstwa w łowieckim roku gospodarczym 2020/2021 na terenie obwodów dzierżawionych i zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki oraz na terenach obwodów zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, instytucje naukowo - dydaktyczne i inne jednostki pozyskano zwierzyny grubej:
- 107 974 jeleni szlachetnych;
- 401 jeleni sika;
- 10 557 danieli;
- 217 243 saren;
- 891 muflonów;
- 380 741 dziki.
Natomiast w łowieckim roku gospodarczym 2021/2022 w okresie od 1 kwietnia do 30 września pozyskano 128 660 dzików, w tym 78 825 dzików w ramach odstrzału sanitarnego, przy liczbie 2 552 181 polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych.
W okresie 18-31 października br.w obwodach łowieckich dzierżawionych i zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe dokonano odstrzału sanitarnego 444 dziki przy 5 856 wyjściach w łowisko w celu wykonywania odstrzału sanitarnego.
Uczestnicy spotkania zauważyli w dyskusji, że stan liczebności dzików, szacowany na około 70 000 sztuk jest mocno zaniżony a metodyka liczenia dzików nie do końca oddaje rzeczywistą liczbę tych zwierząt.
W drugim punkcie spotkania omówiono sytuację rynkową. Szczegółową prezentację znajdziecie Państwo tutaj. Pan Dyrektor Waldemar Guba wskazał na aktualnie sporą nadwyżkę wieprzowiny na rynku europejskim, która powoduje obniżanie cen skupu. Nadwyżka ta wynika ze znaczącego ograniczenia importu tego mięsa przez Chiny. Przewodniczący Zespołu, Piotr Walkowski przypomniał, że już dwa lata temu wskazywał, że taki moment na pewno nastąpi i musimy się do niego przygotować. Dyrektor Guba podkreślił, że Ministerstwo podejmuje działania na poziomie Komisji Europejskiej w kierunku uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, jednak Komisja Europejska nie decyduje się na interwencję ze względu na złe doświadczenia z przeszłości oraz konieczność trwałego dostosowania podaży do popytu. Uczestnicy wskazali, że inne kraje członkowskie uruchamiają pomoc dla swoich producentów trzody chlewnej. Robią tak, między innymi Niemcy czy Duńczycy. Dyrektor Guba nie potwierdził tych informacji. Zapowiedział natomiast, że Ministerstwo będzie szukało prawnych rozwiązań umożliwiających uruchomienie takiej pomocy.
Andrzej Przepióra, starszy specjalista Wielkopolskiej Izby Rolniczej przedstawił analizy prowadzone przez Izbę w zakresie ekonomiki produkcji trzody chlewnej. W naszych analizach wskazujemy na strukturalną zapaść na rynku trzodowym. Obecne zawirowania czyli niskie ceny skupu oraz szalejące koszty produkcji powodują, że przede wszystkim rolnicy produkujący prosięta oraz trzodę w cyklu zamkniętym ponoszą dotkliwe straty finansowe. Szczegółową prezentację znajdziecie Państwo tutaj.
W kolejnej części posiedzenia, Pan Ryszard Kierzek, Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej przedstawił wniosek złożony na ręce Pana Ministra Pudy w sprawie programu pomocowego dla producentów prosiąt i tuczników prowadzących chów w cyklu zamkniętym. Pomoc taka powinna przewidywać dopłatę do stad macior w wysokości co najmniej 1.000 złotych do jednej sztuki. Zdaniem autorów tego wniosku, tylko taka forma pomocy pozwoli na utrzymanie krajowej produkcji trzody chlewnej i zatrzymanie lawinowo rosnącej skali tuczu nakładczego. Uczestnicy w dyskusji wsparli ten pomysł. Przypominamy, że jest to również postulat Wielkopolskiej Izby Rolniczej, kierowany od lat do polskich władz a ostatnio zgłoszony w ramach konsultacji publicznych Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-27. Uczestnicy spotkania wskazali, że ścieżką wspierania tej produkcji może być również działanie a później ekoschemat dobrostan loch, pod warunkiem, że usunięty lub znacząco złagodzony będzie zakaz utrzymywani loch w systemie jarzmowym. Rynek będzie poszukiwał wyrobów mięsnych pochodzących z takich hodowli, pod warunkiem ich właściwego oznakowania na półce sklepowej.
Ostatnia część spotkania była poświęcona walce z ASF i stanem wdrażania nowego rozporządzenia w sprawie bioasekuracji. Przedstawiciel Głównego Lekarza Weterynarii przedstawił obecnie obowiązujące zasady bioasekuracji. Przedstawiono również stan realizacji wdrażania tego rozporządzenia. Z przedstawionych danych wynika, że zaledwie 10% gospodarstw spełnia te warunki (plan zabezpieczenia biologicznego oraz posiadanie ogrodzenia). Podczas tego spotkania przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii poinformował, że do 30 listopada br. należy dostosować gospodarstwo do wymogów bioasekuracji, wynikających z załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania ASF. Przypominamy, że zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczanie świń i nie wymaga wydawania decyzji administracyjnych. Praktyczne materiały na ten temat oraz przykładowe plany można znaleźć na stronach internetowych Głównego Lekarza Weterynarii. Szczegółową prezentację znajdziecie Państwo tutaj.
Spotkanie podsumował Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wskazując jeszcze raz na trudną sytuację rynkową rolników, producentów trzody chlewnej wynikającą zarówno z epidemii ASF jak i zawirowań rynkowych. Prezes zaprosił uczestników do śledzenia i czytania informacji, analiz, notowań, które regularnie publikowane są przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w jej serwisie internetowym www.wir.org.pl. Prezes wspomniał również, że w dniu 23 listopada br. odbędzie się Forum Rolników i Agrobiznesu, organizowane przez wydawnictwo Top Agrar. Wiodącym tematem tego Forum będzie nowa Wspólna Polityka Rolna i Krajowy Plan Strategiczny. Niestety jak dotąd, analizy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wskazują, że sektor produkcji trzody chlewnej, nie znalazł szczególnego miejsca w tym planie.
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/