Dnia 8 stycznia br. odbyło się Posiedzenie Komisji Koordynacyjnej, w którym uczestniczyli również delegaci na walne zgromadzenie WIR. Spotkanie poświęcone było najbardziej aktualnym tematom ostatnich dni.
Wielkopolscy rolnicy są bardzo zaniepokojeni niebezpieczeństwem szybkiego przeniknięcia wirusa ASF do ich gospodarstw. Sporo obaw budzi niewystarczający odstrzał sanitarny dzików. Koła łowieckie twierdzą, że odstrzał jest prowadzony, jednak rolnicy są zdania, że dzików jest ciągle za dużo. Powstał też problem niewystarczającej liczby chłodni potrzebnych do przechowywania odstrzelonej zwierzyny do momentu jej zbadania. W trakcie dyskusji zastanawiano się nad rozwiązaniem, które przewiduje możliwość utylizacji dzików z odstrzału sanitarnego bez ich badania. Jak się okazuje, nie we wszystkich powiatach występują takie problemy. W powiecie wolsztyńskim, rolnicy i myśliwi bardzo dobrze współpracują ze sobą i nie ma problemu z wykonaniem odstrzału sanitarnego, ani z chłodniami do przechowywania zwierzyny, czy też z bioasekuracją - mówił Szymon Tomaszewski Przewodniczący RP WIR w Wolsztynie.
Pojawienie się po trzech latach wirusa ptasiej grypy spędza sen z powiek wielu drobiarzom. Na razie wystąpienie choroby potwierdzone zostało w południowej Wielkopolsce, ale istnieje realne zagrożenie szybkiego jej przeniesienia się na kolejne obszary, tym bardziej, że nie zawsze zachowywane są niezbędne środki ostrożności przy likwidacji zakażonych stad.
Delegaci rozmawiali również o opiniowaniu rocznych planów łowieckich. Prezes poinformował, że wszyscy przewodniczący rad powiatowych oraz niektórzy kierownicy biur powiatowych otrzymali upoważnienia do opiniowania tych planów. Ponadto z Polskim Związkiem Łowieckim uzgodniono, że informacje o zamiarze inwentaryzacji zwierzyny zostaną przekazane do biur powiatowych na co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem, oraz że prośby o zaopiniowanie rocznych planów będą również przekazywane odpowiednio wcześniej, aby możliwe było zgodnie z naszymi wewnętrznymi procedurami je wydać w obowiązującym terminie. Prezes Piotr Walkowski przekazał również informacje o pracach nad uaktualnieniem granic obwodów łowieckich, które mają wpisywać się w granice administracyjne województw.
Kolejnym zagadnieniem poruszonym na spotkaniu była sprawa rejestracji rolników w systemie BDO oraz problem z utylizacją foli rolniczej używanej w gospodarstwach. Z informacji, które zabrała Wielkopolska Izba Rolnicza wynika, że z wnioskiem do NFOSiGW o utylizacje foli rolniczej wystąpiło ok. 120 gmin (szczegółowe opracowanie na ten temat znajduje się na naszej stronie internetowej w oddzielnej informacji). Omówiono również problemy dotyczące prac komisji suszowych. Rolnicy wyrazili obawy związane z utrzymującą się małą ilością opadów i suszą glebową, które mogą spowodować suszę także w bieżącym roku.
Pokrótce omówiono również działania WIR na najbliższe miesiące. W styczniu i lutym tradycyjnie odbywać się będą powiatowe Fora Rolnicze. WIR zgodnie z tradycją zorganizuje Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich (4 kwietnia) oraz Pielgrzymkę Sołtysów do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu (14 marca). 15 marca delegacje samorządu rolniczego wezmą udział w gali podsumowującej konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku”, natomiast 9 maja organizować będziemy pielgrzymkę kół gospodyń wiejskich do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.
Marta Ceglarek
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/