Spotkanie w Ministerstwie Środowiska

W dniu 28 grudnia 2018 r. w Ministerstwie Środowiska obyło się spotkanie Ministra Henryka Kowalczyka z Łowczym Krajowym Piotrem Jenochem, Łowczymi Okręgowymi oraz Prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej Rafałem Malcem. Tematem spotkania były działania podejmowane przez PZŁ w zakresie zwalczania ASF w populacji dzika.

1

Na spotkaniu omówiono problemy związane z bioasekuracją w trakcie polowań i podsumowano wykonanie planu odstrzału dzików za 9 miesięcy 2018 roku. Na dzień 30 listopada dokonano odstrzału 187 tys. dzików, co oznacza, że roczny plan łowiecki w zakresie pozyskania dzika wykonany został na poziomie 92 %. Poinformowano również o odstrzałach sanitarnych (w strefie ASF oraz w pasie 30 kilometrów wzdłuż autostrady), których liczba w 2018 roku zbliżyła się do 30 tysięcy sztuk. Łowczy Krajowy przedstawiał propozycje dalszych działań mających na celu obniżenie populacji dzika. Piotr Jenoch poinformował o planowych polowaniach wielkopowierzchniowych, które zaplanowane są na styczeń 2019 r. i przebiegać będą równocześnie na terenie wszystkich obwodów w danym okręgu.

W trakcie spotkania dyskutowano nad zmianami rozporządzenia w sprawie odstrzałów a w szczególności o konieczności przyjęcia rozwiązań dotyczących stosowania urządzeń termowizyjnych i tłumików podczas polowań na dziki. Poruszano również problem utrudniania polowań przez przedstawicieli organizacji ekologicznych oraz problemy związane z przyjętą w nowym prawie łowieckim możliwością wyłączenia działek z obwodów łowieckich przez ich właścicieli. Rozważano również możliwość przedłużenia okresu polowań na dzika do końca marca.

W spotkaniu na zaproszenie prezesa Głównego PZŁ brał udział Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który omówił współpracę PZŁ z rolnikami na terenie Wielkopolski.

Biuro WIR, Poznań

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: polowań; spotkanie; Środowiska; ministerstwie; również; spotkania; terenie; obwodów; trakcie; związane; problemy; spotkaniu; populacji; zakresie; odstrzału; prezesa; rozporządzenia;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »