Zakończyły się spotkania informacyjne dla członków komisji klęskowych. Zorganizował je w dniach 20 i 21 czerwca Wielkopolski Urząd Wojewódzki, po opublikowaniu przez resort rolnictwa ujednoliconego wzoru protokołu, który stosować będą wszystkie komisje w Polsce. Postulat unifikacji prac komisji, w tym samego protokołu, był wielokrotnie zgłaszany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Wojewodę Wielkopolskiego. Co prawda, nasza Izba wnioskowała do rządu o bardziej radykalną reformę systemu szacowania szkód, jednak obecne zmiany należy uznać za krok poczyniony w dobrym kierunku. Spotkania prowadzili członkowie zespołu koordynującego prace komisji oraz przedstawiciel Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Ostatnie z cyklu spotkań odbyło się z udziałem Marleny Maląg – Wicewojewody Wielkopolskiego.
Program zebrań obejmował nie tylko omówienie zasad szacowania szkód, lecz także zaznajomienie uczestników z rachunkowością rolniczą FADN, wykorzystywaną od tego roku przy sporządzaniu protokołów. Jest to system unijny, służący Komisji Europejskiej ocenie skutków stosowania w poszczególnych państwach wspólnej polityki rolnej. W Polsce jego wyniki przetwarza Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Informacje o wydajności produkcji i cenach na rynku rolnym służą do obliczenia kwoty dochodu utraconego w wyniku klęski. Nowością jest zasada, że wykorzystane w protokole dane muszą pochodzić z jednego źródła: albo z rachunkowości prowadzonej przez dane gospodarstwo rolne, albo z uśrednionych danych pochodzących z rachunkowości FADN.
Ciekawy wątek dotyczący możliwości wykorzystania w protokole informacji zawartych we wniosku o dopłaty obszarowe składanym przez dotkniętego klęską rolnika omówił przedstawiciel ARiMR. Podkreślił przy tym, że rolnicy, u których komisje stwierdzają bardzo wysoki poziom strat, we własnym interesie winni informować ARiMR o wystąpieniu w ich gospodarstwach skutków działania „siły wyższej”, by uniknąć konsekwencji finansowych związanych z niewykonaniem zobowiązań np. przy realizacji działań rolnośrodowiskowych czy dywersyfikacji upraw.
W toku dyskusji pojawiło się wiele uwag i propozycji, które zostaną przekazane Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi po zakończeniu tegorocznej akcji szacowania szkód.
Kornel Pabiszczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/