20 czerwca 2017r. odbyło się IX Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu wzięło udział 25 delegatów oraz zaproszeni goście w tym: Jerzy Leszczyński- Marszałek Województwa Podlaskiego, Mirosław Borowski – Wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Alicja Anuszkiewicz- zastępca dyrektora wydziału Rolnictwa i Środowiska, Łukasz Grześ oraz Stefan Grodzki-przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Tematem obrad było zatwierdzenie sprawozdania z działalności statutowej Podlaskiej Izby Rolniczej za 2016 rok, zatwierdzenie sprawozdania finansowego PIR za 2016r oraz udzielenie zarządowi PIR absolutorium za 2016r.
W części merytorycznej z udziałem zaproszonych gości dyskutowano na tematy dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie w tym w szczególności:
OSN ( obszary szczególnie narażone)- Polski rząd zamierza zgłosić całe terytorium RP jako podlegające OSN. To zdaniem rolników tragedia dla tych, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą, którzy będą zobowiązani do przechowywania gnojowicy i obornika przez pół roku.
Rolnicy, którzy posiadają już płyty i zbiorniki do przechowywania nawozów naturalnych budowali je, czasem w ramach programu „Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE", zgodnie z obowiązującymi wymogami, czyli w parametrach gwarantujących ich przechowywanie przez okres 4 miesięcy. W aktualnym PROW nie zaplanowano odrębnego, dostępnego, zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw działania na budowę płyt i zbiorników. Tymczasem stanie się to obowiązkiem, z którego wielu rolników nie będzie w stanie się wywiązać.
Szkody łowieckie- Nasilają się szkody wyrządzane przez zwierzynę leśną, żerującą na polach. Od 2008 roku, po zmianie Prawa łowieckiego, mamy zróżnicowany zakres odpowiedzialności materialnej za szkody łowieckie.
Jest to często źródłem konfliktu z danym kołem łowieckim, które twierdzi, że szkoda jest poza jego obwodem łowieckim. Ale granice obwodów można sprawdzić na portalach ZO PZŁ lub na portalach Urzędów Marszałkowskich
O wiele więcej problemów mają rolnicy na obszarach formalnie wyłączonych z obwodów, ale o nie ujawnionych granicach na mapach. Są to najczęściej tereny wsi, w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami oraz drogami wewnątrz tych miejscowości oraz grunty rolne w granicach ich ogrodzeń. Faktycznie, w aktualnym stanie prawnym daje to pole do różnych interpretacji, np. czy pole pomiędzy zabudowaniami jest wyłączone z obwodu. Również do czasu zmiany PŁ nie ma jednoznacznej interpretacji działki rolnej ogrodzonej, jako wyłączonej z obwodu. Za zwierzyną odpowiadają poszczególne organy w Polsce.
Tematem dyskusji był również (ASF) Afrykański Pomór Świń, który znowu atakuje trzodę chlewną. W ostatnim czasie stwierdzono kilka ognisk, w tym dwa w woj. podlaskim. Jak poinformowała Pani A. Anuszkiewcz Wojewoda Podlaski wprowadził odstrzał sanitarny dzików w Grajewie, Mońkach, Sokółce, Hajnówce oraz w Siemiatyczach.
Rozmowy delegatów objęły również temat dotyczący ustawy o izbach rolniczych. Według przedstawicieli Izby Rolniczej musi się zmienić finansowanie izb, oraz ich kompetencje.
Na zakończenie obrad zostało przyjęte stanowisko Podlaskiej Izby Rolniczej ws. wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.
.
Stanowisko |
Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl