Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO zanotowała w 2020 roku istotne spowolnienie prac, spowodowane koniecznością uzgodnienia odstępstw od istniejących procedur w celu kontynuowania pracy bez możliwości fizycznych spotkań.
Od początku 2021 r. przyjęto ambitny harmonogram spotkań obejmujący nie tylko posiedzenia zaplanowane w 2021 roku, ale też część spośród sesji i innych wydarzeń odwołanych w 2020 roku.
W lutym 2021 roku odbyła się z sukcesem sesja Komitetu KKŻ do spraw Zasad Ogólnych.
W najbliższym czasie zaplanowano szereg następujących spotkań dodatkowych:
- 16 marca – webinarium na temat działań FAO i WHO w celu wsparcia monitoringu i nadzoru nad opornością na leki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) związanej z produkcją żywności;
- 17 marca - webinarium na temat oceny ryzyka JECFA (JECFA - zespół ekspertów FAO i WHO ds. oceny ryzyka dla zanieczyszczeń żywności, dodatków do żywności i pozostałości leków weterynaryjnych w żywności) dla zanieczyszczeń czekolady i produktów kakaowych kadmem;
- 23 marca – posiedzenie fizycznej grupy roboczej KKŻ do spraw równoważności krajowych systemów kontroli żywności;
- 25 marca – webinarium na temat dobrowolnych systemów oceny przez stronę trzecią;
- 8 kwietnia – webinarium na temat prac Międzyrządowej Grupy Zadaniowej do spraw AMR w zakresie rewizji Kodeksu praktyki w celu przeciwdziałania AMR.
Pod koniec kwietnia odbędzie się sesja Komitetu do spraw Ziół i Przypraw Kulinarnych.
Szczegółowe informacje o sesjach Komitetów KKŻ FAO/WHO można znaleźć tu.
Zainteresowanych udziałem w zbliżających się spotkaniach zapraszamy do zgłaszania się do Punktu Kontaktowego Komisji Kodeksu Żywnościowego kodeks@ijhars.gov.pl.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars