W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), w Masowie (woj. opolskie) założono dwa obiekty demonstracyjne na Lipowej Farmie. Tematy szczegółowe tych obiektów to „Czynniki modyfikujące dobrostan kurcząt rzeźnych w gospodarstwach ekologicznych” oraz „Budowa wiaty oraz wykorzystanie obiektów wzbogacających środowisko chowu w celu modyfikacji dobrostanu kur nieśnych w gospodarstwie ekologicznym”.
Lipowa Farma jest rodzinnym gospodarstwem, opartym na tradycji i miłości do natury, objętym systemem produkcji ekologicznej od roku 2016. Hodowcy w trakcie gospodarowania zmienili profil produkcji, gdyż wcześniej skupiali się tylko na chowie trzody chlewnej, natomiast aktualnie w Lipowej Farmie prowadzony jest chów drobiu grzebiącego. Wielkość gospodarstwa wynosi 40 hektarów, a w strukturze upraw znajduje się m.in.: owies, pszenica, lnianka, łubin wąskolistny, pszenżyto i gryka. W żywieniu drobiu stosowana jest lnianka w celu zastąpienia ekologicznej soi, która jest paszą bardzo kosztowną oraz trudno dostępną. Ideą i zamysłem właścicieli gospodarstwa jest produkcja żywności ekologicznej od pola do stołu.
W Lipowej Farmie odbyły się już pierwsze demonstracje (wizyty), podczas których rolnicy zaprezentowali swoje gospodarstwo, przedstawili założenia oraz cele jakie sukcesywnie realizują. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z budynkami inwentarskimi, zastosowanymi w nich elementami technologicznymi, takimi jak ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, a także z wyposażeniem w poidła, karmidła itp. Przedstawiono też rodzaj stosowanych pasz.
Głównym celem demonstracji z chowem kurcząt rzeźnych jest zastosowanie obiektów wzbogacających i urozmaicających środowisko chowu, jako czynników modyfikujących ich dobrostan w gospodarstwie ekologicznym. W przypadku kur nieśnych - poprawa dobrostanu poprzez budowę wiaty (werandy) stanowiącej dodatkową przestrzeń funkcjonalną dla ptaków do przejawiania określonych zachowań, w tym grzędowania, kąpieli piaskowych, drapania, żerowania i nocowania na wysokich grzędach. W ekologicznej produkcji drobiarskiej niezbędne jest zapewnienie ptakom stymulującego, wzbogaconego środowiska, które zwiększa dobrostan umożliwiając wyrażanie naturalnego behawioru, poprawę zdrowia i korzystne stany emocjonalne. Wzbogacenia środowiska ograniczają lub zapobiegają występowaniu patologicznego behawioru, zwiększają aktywność, poprawiają wykorzystanie środowiska chowu oraz zdolności ptaków do radzenia sobie z wyzwaniami.
Podczas kolejnych wizyt uczestnicy, będą mogli zapoznać się z efektami wprowadzonych rozwiązań i wyciągnąć wnioski, jak istotny wpływ na jakość oraz produkcję mięsa i jaj, ma poprawa dobrostanu zwierząt oraz zapewnienie im schronienia oraz wybiegu w trakcie użytkowania tych zwierząt.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/