Skup fasoli i skup grochu w województwie lubelskim

fasolaGroch to roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, radząca sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, która jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, witamin i minerałów. Uprawia się się ją zarówno do celów konsumpcyjnych jak i na paszę dla zwierząt. Odgrywa także istotną rolę w płodozmianie czyli przerywa następstwo zbóż po sobie. Fasola to aż kilkadziesiąt gatunków roślin, z których blisko dwadzieścia uprawianych i cenionych jest na całym świecie. Fasola zawiera jeszcze więcej białka niż groch, i jest bardzo popularnym zastępnikiem mięsa w dietach wegetariańskiej i wegańskiej.

Rodzaje fasoli i grochu do skupu

Groch siewny dzieli się na dwie grupy - odmiany o większych wymaganiach glebowych (grochy jadalne i wykorzystywane w żywieniu zwierząt) i odmiany o mniejszych wymaganiach glebowych (tzw. peluszki, przeznaczane przede wszystkim na paszę dla zwierząt gospodarskich). Wysiewany już od połowy marca, groch konsumpcyjny dobrze znosi przygruntowe przymrozki, a kiełkować zaczyna już w temperaturze plus 2 stopni. Zbyt wysokie temperatury oraz oraz duża ilość słońca (w tym również duża liczba słonecznych godzin w ciągu dnia) mogą źle wpłynąć na smak ziaren grochu oraz wysokość plonów.

Do najpopularniejszych odmian grochu w Polsce należą:

  1. Batuta - odmiana ogólnoużytkowa o dużej zawartości białka, dająca wysoki i stabilny plon, charakteryzująca się wysoką odpornością na pękanie strąków i osypywanie nasion.
  2. Tarchalska - odmiana doskonała zarówno na pasze jak i do konsumpcji.
  3. Ezop - odmiana ogólnoużytkowa bardzo odporna na różnego rodzaju choroby.


Fasola w skupie pojawia się w sierpniu, a sam skup trwa do późnej jesieni. Fasola miękka (zrywana w strączkach) pojawia się na przełomie sierpnia i września, a suche nasiona fasoli są przygotowane do sprzedaży pod koniec listopada.
 

Do najpopularniejszych odmian fasoli w Polsce należą:

  1. Piękny Jaś (jasiek) - odmiana wymaga dużo ciepła: podczas kiełkowania temperatura powietrza powinna wynosić mniej więcej plus 11 stopni, podczas kwitnienia i tworzenia strąków - optymalna temperatura to około 25 stopni. Zarówno piękny Jaś karłowy jak i piękny jaś tyczny (ma podobne wymagania dotyczące uprawy do wyżej opisanej odmiany karłowej, ale jako odmiana pienna wymaga wsparcia na konstrukcji z tyczek) mają duże walory smakowe i stale obecne są w polskiej kuchni.
  2. Fasola Igołomska - odmiana karłowa dorastająca do 50 cm, o dużych, równomiernie dojrzewających strąkach, łatwa do wymłócania. Nasiona fasoli mogą być również spożywane od razu po zbiorze oraz dowolnie przetwarzane.
  3. Fasola Red Kidney - odmiana o nasionach w kształcie nerki o charakterystycznym ciemnym kolorze. Ma wysokie wymagania w uprawie - pH gleby powinno wynosić około 6-7, a optymalna do wzrostu i kwitnienia temperatura to 18-26 stopni. Z uwagi na wysokie walor smakowe, często obecna w polskiej kuchni.


Gdzie skup fasoli i grochu w województwie lubelskim?

Skupem grochu i fasoli w województwie lubelskim zajmuje się m.in. firma AGROL Szymański, która działa na rynku od ponad 25 lat. Gospodarstwo Rolne AGROL Szymański prowadzi skup:

  • grochu konsumpcyjnego,
  • śruty grochowej,
  • otrębów grochowych,
  • grochu obłuskanego,


a także prowadzi sezonowy skup wszystkich odmian fasoli, ze szczególnym uwzględnieniem tych opisanych wyżej. Firma dysponuje znacznymi powierzchniami magazynowymi, dzięki czemu jest w stanie kupować i przechowywać dowolne ilości towaru. Rolnikom za wszystkie rodzaje nasion oferowane są konkurencyjne ceny. Własny transport to gwarancja, że groch odbierany jest bezpośrednio od Klientów, w umówionym wcześniej terminie. AGROL Szymański prowadzi skup grochu i skup fasoli nie tylko w okolicach Hrubieszowa i w województwie lubelskim, ale także w całym kraju.

Sprawdź ofertę skupu grochu dostępną w województwie lubelskim oraz w całej Polsce: http://agrol-szymanski.pl/skup-grochu.html

Cena fasoli i cena grochu

Atrakcyjne ceny skupu oraz partnerskie warunki współpracy sprawiają, że jesteśmy cenieni przez klientów. Co roku przyglądamy się warunkom panującym w okolicznych (i nie tylko) gospodarstwach rolnych, jesteśmy zorientowani w bieżącej sytuacji klimatycznej, dlatego ceny skupu grochu i ceny skupu fasoli są adekwatne do wkładu pracy rolników uprawiających groch i fasolę.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

fasola
TAGI: grochu; fasoli; odmiana; fasola; lubelskim; województwie; zarówno; prowadzi; temperatura; odmian; wysokie; stopni.; odmiany; także; piękny; wymaganiach; pojawia; jesteśmy; polskiej; c;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »