Groch to roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, radząca sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, która jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, witamin i minerałów. Uprawia się się ją zarówno do celów konsumpcyjnych jak i na paszę dla zwierząt. Odgrywa także istotną rolę w płodozmianie czyli przerywa następstwo zbóż po sobie. Fasola to aż kilkadziesiąt gatunków roślin, z których blisko dwadzieścia uprawianych i cenionych jest na całym świecie. Fasola zawiera jeszcze więcej białka niż groch, i jest bardzo popularnym zastępnikiem mięsa w dietach wegetariańskiej i wegańskiej.
Rodzaje fasoli i grochu do skupu
Groch siewny dzieli się na dwie grupy - odmiany o większych wymaganiach glebowych (grochy jadalne i wykorzystywane w żywieniu zwierząt) i odmiany o mniejszych wymaganiach glebowych (tzw. peluszki, przeznaczane przede wszystkim na paszę dla zwierząt gospodarskich). Wysiewany już od połowy marca, groch konsumpcyjny dobrze znosi przygruntowe przymrozki, a kiełkować zaczyna już w temperaturze plus 2 stopni. Zbyt wysokie temperatury oraz oraz duża ilość słońca (w tym również duża liczba słonecznych godzin w ciągu dnia) mogą źle wpłynąć na smak ziaren grochu oraz wysokość plonów.
Do najpopularniejszych odmian grochu w Polsce należą:
- Batuta - odmiana ogólnoużytkowa o dużej zawartości białka, dająca wysoki i stabilny plon, charakteryzująca się wysoką odpornością na pękanie strąków i osypywanie nasion.
- Tarchalska - odmiana doskonała zarówno na pasze jak i do konsumpcji.
- Ezop - odmiana ogólnoużytkowa bardzo odporna na różnego rodzaju choroby.
Fasola w skupie pojawia się w sierpniu, a sam skup trwa do późnej jesieni. Fasola miękka (zrywana w strączkach) pojawia się na przełomie sierpnia i września, a suche nasiona fasoli są przygotowane do sprzedaży pod koniec listopada.
Do najpopularniejszych odmian fasoli w Polsce należą:
- Piękny Jaś (jasiek) - odmiana wymaga dużo ciepła: podczas kiełkowania temperatura powietrza powinna wynosić mniej więcej plus 11 stopni, podczas kwitnienia i tworzenia strąków - optymalna temperatura to około 25 stopni. Zarówno piękny Jaś karłowy jak i piękny jaś tyczny (ma podobne wymagania dotyczące uprawy do wyżej opisanej odmiany karłowej, ale jako odmiana pienna wymaga wsparcia na konstrukcji z tyczek) mają duże walory smakowe i stale obecne są w polskiej kuchni.
- Fasola Igołomska - odmiana karłowa dorastająca do 50 cm, o dużych, równomiernie dojrzewających strąkach, łatwa do wymłócania. Nasiona fasoli mogą być również spożywane od razu po zbiorze oraz dowolnie przetwarzane.
- Fasola Red Kidney - odmiana o nasionach w kształcie nerki o charakterystycznym ciemnym kolorze. Ma wysokie wymagania w uprawie - pH gleby powinno wynosić około 6-7, a optymalna do wzrostu i kwitnienia temperatura to 18-26 stopni. Z uwagi na wysokie walor smakowe, często obecna w polskiej kuchni.
Gdzie skup fasoli i grochu w województwie lubelskim?
Skupem grochu i fasoli w województwie lubelskim zajmuje się m.in. firma AGROL Szymański, która działa na rynku od ponad 25 lat. Gospodarstwo Rolne AGROL Szymański prowadzi skup:
- grochu konsumpcyjnego,
- śruty grochowej,
- otrębów grochowych,
- grochu obłuskanego,
a także prowadzi sezonowy skup wszystkich odmian fasoli, ze szczególnym uwzględnieniem tych opisanych wyżej. Firma dysponuje znacznymi powierzchniami magazynowymi, dzięki czemu jest w stanie kupować i przechowywać dowolne ilości towaru. Rolnikom za wszystkie rodzaje nasion oferowane są konkurencyjne ceny. Własny transport to gwarancja, że groch odbierany jest bezpośrednio od Klientów, w umówionym wcześniej terminie. AGROL Szymański prowadzi skup grochu i skup fasoli nie tylko w okolicach Hrubieszowa i w województwie lubelskim, ale także w całym kraju.
Sprawdź ofertę skupu grochu dostępną w województwie lubelskim oraz w całej Polsce: http://agrol-szymanski.pl/skup-grochu.html
Cena fasoli i cena grochu
Atrakcyjne ceny skupu oraz partnerskie warunki współpracy sprawiają, że jesteśmy cenieni przez klientów. Co roku przyglądamy się warunkom panującym w okolicznych (i nie tylko) gospodarstwach rolnych, jesteśmy zorientowani w bieżącej sytuacji klimatycznej, dlatego ceny skupu grochu i ceny skupu fasoli są adekwatne do wkładu pracy rolników uprawiających groch i fasolę.