Rynek zbóż
W województwie Wielkopolskim w większości rejonów zbiór zbóż dobiega końca. Na przeważającym obszarze województwa skoszono już 85-90 % zbóż.
Więcej na temat zaawansowania i plonowania upraw w materiale: Żniwa na ukończeniu
Sytuacja cenowa w skupach: Odnotowuje się wzrost cen skupu zbóż z nowych zbiorów, jednakże ceny zbóż czy rzepaku w skupach są bardzo zróżnicowane.
Sytuacja cenowa rzepaku jest odwrotna niż w przypadku zbóż. Odnotowuje się w ostatnich dniach spadek ceny skupu, jednak cena jest nadal wysoka.
Pszenica drożeje zarówno na giełdach jak i w skupach najbardziej. Jest to spowodowane obawami jakie niesie spekulacja o zmniejszonej ilości i niezadowalającej jakości zbieranego ziarna. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w tym okresie (tegoroczne zbiory) wahają się w przedziale od 750 do 900 zł/t; pszenica paszowa od 680 do 880 zł/t; żyto średnio skupowane jest za ok. 620 zł/t. Ceny jęczmienia wahają się od 600 do 900 zł/t; pszenżyto od 600 do 780 zł/t. Owies skupowany jest w dość standardowych cenach od 500 do 550 zł/t.
Średnia cena rzepaku w ostatnich dniach wynosi ok. 2300 zł/t. Jak podaliśmy w ubiegłym miesiącu, ceny na nowe dostawy ostro spadają.
Ceny kukurydzy mieszczą się w przedziale od 820 do 1000 zł/t (średnia cena 930 zł/t).
Na Giełdzie Matif, najważniejszej europejskiej giełdzie obrotu płodów rolnych, której wyniki decydują o cenach pszenicy konsumpcyjnej, rzepaku, czy kukurydzy na europejskim polskim rynku sierpniowe ceny wyglądają następująco (kontrakty na wrzesień):
- pszenica konsumpcyjna: ok. 1043 zł/t (kontrakty na wrzesień, przy kursie euro z 03.08.21)
- rzepak: ok. 2404 zł/t (kontrakty na listopad, przy kursie euro z 03.08.21)
- kukurydza: ok. 974 zł/t (kontrakty na listopad, przy kursie euro z 03.08.21).
Prognoza: Spora część producentów decyduje się na przechowanie ziarna zbóż, oczekując na wzrost cen w późniejszym terminie, jest to tendencja raczej znana. Jednak, sporą część rolników nadal trapi pytanie czy sprzedać teraz czy zaczekać. Rolnicy podejmując decyzję, niekiedy nie mają wyboru, gdyż ziarno składują głównie ci, którzy mają dobrą bazę magazynową i możliwości do przechowywania.
Rynek wołowiny
W ostatnim czasie zauważamy wahania cenowe na rynku wołowiny. Nie można określić jednoznacznego trendu, gdyż w jednym tygodniu ceny spadają, w kolejnym wzrastają. W ostatnim tygodniu ceny wzrosły. Skupy, pod naciskiem rolników, którzy częściowo wstrzymali sprzedaż bydła w związku z niską ceną, poniekąd zostały zmuszone do podwyżki cen. Ceny są na dość wysokim poziomie, ale zyski ze sprzedaży mogą zostać pochłonięte przez wciąż rosnące koszty produkcji.
Średnie ceny skupowanej wołowiny wynoszą odpowiednio:
Ceny bydła rzeźnego na WBC
- byki - od 13 do 16 zł/kg (średnia 14,80 zł/kg)
- jałówki – od 12,50 do 15,50 zł/kg (średnia 14,00 zł/kg)
- krowy – od 8 do 13,50 zł/kg (średnia 12,50 zł/kg)
Ceny bydła w wadze żywej:
- byki – od 5,60 do 9,50 zł/kg (średnia 8,00 zł/kg)
- jałówki – od 5,00 do 9,00 zł/kg (średnia 7,00 zł/kg)
- krowy – średnia 5,60 zł/kg
Rynek warzyw i owoców
Początkowo wysokie ceny warzyw i owoców zaczynają spadać wraz ze wzrostem podaży świeżych, krajowych produktów.
Według informacji dostarczanych przez IERiGŻ Zakład Ekonomiki Gospodarstw Rolnych i Ogrodniczych, ceny skupu wybranych warzyw i owoców w Wielkopolsce wynoszą (notowania w dniach 19- 28.07):
- cebula – od 0,70 do 1,20 zł/kg
- kapusta biała – średnia cena 1,60 zł/szt.
- kapusta czerwona – od 1,50 do 1,80 zł/szt.
- marchew – średnia cena 1,80 zł/kg
- pomidor malinowy – średnia cena 2,40 zł/kg
- ogórki – średnia cena 1,50 zł/kg
- ziemniaki młode – od 0,50 do 0,65 zł/kg
- borówki amerykańskie – średnia cena 10 zł/kg
- maliny – średnia cena 29,50 zł/kg
Rynek mleka
Na rynku mleka stabilnie, można zauważyć wzrostowy trend. W zależności od cennika zakładu skupującego za litr mleka można uzyskać od 1,49 do 1,58 zł (średnia cena 1,52zł/l).
Należy dodać iż, do 15 sierpnia 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o wsparcie dla producentów rolnych, którzy w roku 2019 lub 2020 nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko w związku z upadłością podmiotu skupującego oraz na sfinansowanie wpłaty niewpłaconej części udziałów w przetwarzających produkty rolne spółdzielniach.
Więcej informacji dotyczących tego wsparcia na stronie ARiMR pod adresem: Pomoc dla rolników, który w 2019 r. lub 2020 r. nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko od podmiotu, wobec którego wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości | Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (arimr.gov.pl)
Trzoda chlewna
W ostatnich dniach średnie ceny za kg wagi żywej trzody chlewnej wzrosły o kilkanaście groszy. Powiało optymizmem cenowym, jednak dotyczy to tylko obszarów nie objętych strefami ograniczeń ASF. Na obszarach z ograniczeniami stawki są niższe i występuje problem ze sprzedażą trzody.
Średnie ceny żywca wieprzowego mieszczą się w przedziale od 4,00 do 5,40 zł/kg. WBC w klasie E wyceniane jest średnio od 6,00 do 6,70 zł/kg.
Ceny warchlaka zbytnio nie zmieniły się (w przypadku zwierząt w wadze 30 kg). Przeciętna stawka za prosiaki w wadze 20 kg spadła w stosunku do poprzednich tygodni, jest to wielkość rzędu 10 zł/szt. Warchlaki importowane z Danii – spadły o kilka złotych.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, iż od dnia 6.08.2021 r. do dnia 27.08.2021 r. producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym utrzymywane są świnie – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.
Więcej informacji dotyczących wsparcia znajdą Państwo tutaj
Zobacz także:
ASF w powiecie nowotomyskim! (ASF w powiecie nowotomyskim! - Aktualności, artykul, strona 1 - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl))
ASF w powiecie rawickim (ASF w powiecie rawickim - Aktualności Rady Powiatowej w Rawiczu, artykul, strona 2 - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl))
Czy nowy program Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatrzyma zapaść na rynku trzody chlewnej? (Czy nowy program Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatrzyma zapaść na rynku trzody chlewnej? - Aktualności, artykul, strona 2 - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl))
Z autorem można skontaktować się poprzez adres e-mail: wirkol@wir.org.pl
Magdalena Kołodziejek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/