Województwo Lubuskie to idealne miejsce do jazdy konnej. Wszystkie stadniny, które znajdują się w naszym regionie są synonimem wysokich standardów, a podróżowanie szlakami konnymi to wspaniała okazja do rekreacji i kontaktu z naturą. Lubusko-dolnośląski szlak ma prawie 600 km! Ten rodzaj spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej popularny.
Pomysł utworzenia lubusko-dolnośląskiego szlaku konnego należy do gospodarzy, którzy zajmują się turystyką na terenie Borów Dolnośląskich. Przedsięwzięcie realizują trzy lokalne grupy działania: Stowarzyszenie LGD Bory Dolnośląskie z Iłowej, Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich z Nowego Miasteczka oraz Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie z Gryfowa Śląskiego, które razem złożyły do PROW-u projekt pod nazwą Szlaki Konne Orężem Turystyki. Do tej pory poza wytyczeniem szlaku wzdłuż jego trasy powstały tzw. miejsca popasowe. Stanęło na nich 17 wiat wyposażonych w stoły, ławy oraz grill. Dla koni powstało 15 zagród. Bezpieczeństwo na trasie zapewniają tablice z regulaminem, przewodniki w trzech językach oraz mapy. By zwiększyć grono osób z uprawnieniami do organizacji oraz prowadzenia rajdów konnych w ramach projektu przeprowadzono kurs na Przodownika Turystyki Konnej. Wzięło w nim udział 20 osób.
Kliknij obrazek aby powiększyć
Wspólne lubusko-dolnośląskie działania dotyczą również promocji tego szlaku. Realizacja projektu jest przewidziana na półtora roku. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi prawie 650 tys. zł. Cel, który przyświeca inicjatorom tego pomysłu, to stworzenie konkurencyjnej i innowacyjnej oferty turystycznej o charakterze ponad wojewódzkim. Dzięki stworzeniu szlaku turystyki konnej o dużym zasięgu geograficznym wzrośnie znaczenie oraz rozpoznawalność naszego regionu. Projekt umożliwi także organizację rajdów konnych, zawodów sportowych, imprez tematycznych, nauki jazdy czy edukacji konnej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.szlaki-konne.eu
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/