Do 15 lutego trwał I etap konsultacji publicznych Krajowego Planu Strategicznego na nową perspektywę finansową 2021-27. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zaraz po opublikowaniu tego projektu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w grudniu 2020 r. powołał zespół w celu analizy tego dokumentu pod kątem szans i zagrożeń dla wielkopolskich rolników. Uruchomiliśmy również proces konsultacji poprzez naszych delegatów, rolników i instytucje współpracujące z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Efektem tych prac jest 80 szczegółowych uwag do poszczególnych części KPS, które zgłosiliśmy do Ministerstwa. Nasze uwagi oraz ogólną ocenę znajdziecie Państwo tutaj. Nasza analiza jest również prezentowana podczas trwającego właśnie cyklu forów rolniczych. Uczestnicy tych forów zadają liczne pytania na czacie oraz zgłaszają kolejne uwagi.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał, że w ramach konsultacji wpłynęło 3 500 uwag, w tym 30% od rolników. W tej chwili Ministerstwo będzie pracowało nad II wersją planu, która uwzględni wniesione uwagi oraz zostanie uzupełniona o środki finansowe oraz stawki płatności. To uzupełnienie będzie miało naszym zdaniem kluczowe znaczenie dla oceny tego dokumentu. W naszej ocenie zawarliśmy szereg uwag dotyczących proponowanych stawek płatności, które zrekompensują rolnikowi utratę dochodów wynikającą ze stosowania praktyk przyjaznych dla środowiska, klimatu oraz dobrostanu zwierząt. Plan Ministerstwa oraz Komisji Europejskiej zakłada, że ostateczna wersja Krajowego Planu Strategicznego zostanie zaakceptowana na przełomie 2021 i 2022 roku. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo zadeklarowało również na konferencji prasowej, że można w dalszym ciągu przesyłać uwagi do Planu.
Do prac nad nową Wspólną Polityką Rolną odniósł się w dniu 18 lutego podczas posiedzenia Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, Komisarz Janusz Wojciechowski. Potwierdził on kierunek zmian forsowany przez Komisję Europejską, czyli odejście od intensywnej produkcji rolniczej i zastąpienie jej produkcją ekologiczną oraz bardziej przyjazną dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Pan Komisarz zauważył, że ten kierunek może być szansą dla Polski, która w procesie intensyfikacji produkcji rolniczej nie zaszła jeszcze tak daleko jak np. rolnictwo niderlandzkie.
W naszej ocenie KPS zwróciliśmy natomiast uwagę, że ekstensyfikacja rolnictwa czyli de facto spadek produkcji rolniczej dla wielkopolski oznacza duże zagrożenie. Musimy tu przypomnieć, że wielkopolscy rolnicy i przetwórcy w ostatnich latach inwestowali duże pieniądze, w tym kredytowe, w maszyny i urządzenia, które spowodowały, że na dzień dzisiejszy jest jesteśmy regionem dostarczającym na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne około 30% polskiej produkcji żywności. W tym kontekście odchodzenie od produkcji towarowej powodować będzie problemy płynnościowe gospodarstw rolnych oraz konieczność importu surowca przez zakłady spożywcze.
Zachęcamy Państwa do śledzenia naszych publikatorów, gdzie będziemy na bieżąco informować o postępach prac nad Krajowym Planem Strategicznym. Jesteśmy również aktywni podczas różnego rodzaju webinariów i konsultacji, które są cały czas organizowane.
Andrzej Przepióra
Kontakt z autorem: a.przepiora@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/