W dniu 12 grudnia 2018 r. w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyło się szkolenie zorganizowane przez Lubuską Izbą Rolniczą w porozumieniu z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii.
Tematem szkolenia była „Ochrona zwierząt podczas uboju poza rzeźnią na użytek własny (trzoda chlewna, bydło do 6 miesiąca życia, owce, kozy, nutrie, drób) lub w celu bezpośredniej dostawy przez producenta małych ilości drobiu, królików i zajęcy konsumentom końcowym”. Potrzeba jego zorganizowania pojawiła się w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uśmiercania zwierząt (Dz. U. z 14 marca 2018 r. poz. 539).
Celem szkolenia z zasad przeprowadzania uboju zwierząt wykorzystywanych do produkcji mięsa na użytek własny było przekazanie niezbędnej wiedzy, uwzględniającej wszystkie wymagania wynikające z obowiązującego prawa dotyczącego ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania. Udział w takim szkoleniu potwierdzony jest odpowiednim zaświadczeniem, bez konieczności zdawania egzaminu i odbywania praktyki w rzeźni.
W programie szkolenia m.in.
– przepisy prawa krajowego i unijnego,
– informacje z zakresu anatomii i fizjologii zwierząt rzeźnych,
– omówienie zasad dobrostanu zwierząt,
– zasady postępowania ze zwierzętami przed ubojem,
– omówienie metod ogłuszania i uboju zwierząt,
– warunki i metody uboju,
– dokumenty niezbędne przy prowadzeniu ubojni.
Z uwagi na duże zainteresowanie rolników szkoleniem z zasad uboju zwierząt w gospodarstwie na użytek własny, Lubuska Izba Rolnicza informuje, iż planowane są kolejne terminy szkoleń. Informacji w tym temacie prosimy szukać na naszej stronie internetowej.
Ze względów organizacyjnych udział w szkoleniu możliwy jest jedynie po telefonicznym zgłoszeniu do Biura LIR.
A.Jędrzejko
Źródło Lubuska Izba Rolnicza http://lir.agro.pl/