„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy”
11 Listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, w historii odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej nie do przecenienia jest rola wsi i chłopstwa. Warto tu przytoczyć słowa wielkiego wiejskiego patrioty Wincentego Witosa: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość”.
To właśnie były te najważniejsze wartości, które dały podstawę do odrodzenia się i stworzenia polskiej państwowości. „Gdzie chłop stanął, tam się podstawa przyszłego odrodzenia ostała”- słowa wypowiedziane w Wierzchosławicach w 1928 roku przez Witosa. Przypomnijmy, że data 11 listopada łączy się z zakończeniem I wojny światowej w 1918 r. do Warszawy przybył uwolniony z więzienia w Magdeburgu komendant Legionów Polskich – Józef Piłsudski, który utworzył rząd narodowy i objął dowództwo nad tworzącą się armią polską.
Dzisiejszy patriotyzm niech będzie pamięcią i owocną pracą dla swojej Ojczyzny.
Pieśni patriotyczne mają nadal wielką popularność, wielki ładunek emocjonalny, niosą dumę i bohaterstwo Polaków, która przerodziła się w odzyskanie wolności i niepodległości. Poszanowanie ziemi żywicielki było dla chłopa, jako obywatela kanwą do jej obrony, a nawet przelewania za nią krwi.
Obchodzone co roku 11 listopada jest jednym z najważniejszych świąt polskiego narodu. Upamiętnia odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli Polski pod zaborami Rosji, Prus i Austrii. Święto ustanowiono w 1937 roku i było celebrowane nawet podczas okupacji II wojny, zostało przywrócone jako święto narodowe po okresie transformacji w roku 1989.
Doceńmy wolność i spędzajmy uroczyście, ale i radośnie ten dzień z udziałem młodego pokolenia, które ma szansę z wiedzą i świadomością je kontynuować.
Dobrą ku temu okazją będzie UNIKALNA LEKCJA HISTORII w Skansenie w Ochli zobacz>>
Małgorzata Pałys
„W Ojczyzny imię i w jej cześć
Podnosim czoła dumne.
Odzyska ziemię dziadów wnuk.
Tak nam dopomóż Bóg! ” – „Rota”
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/