W związku z konsultacjami projektu rozwoju lubuskiej turystyki pragniemy przedstawić uwagi dotyczące tegoż.
Wczytując się z uwagą w założenia strategii rozwoju, ze smutkiem dostrzegliśmy zupełny brak uwagi poświęconej rozwojowi turystyki wiejskiej w naszym regionie.
Województwo lubuskie ma w tej dziedzinie ogromny potencjał, jednak zupełnie dotychczas niezauważany przez wiele instytucji państwowych i samorządowych. Terytorium województwa w ogromnym procencie pokryte jest terenami wiejskimi i leśnymi, a na obszarze tym jak dotąd funkcjonuje już kilkaset gospodarstw agroturystycznych o różnym charakterze i potencjale.
Brak należytej uwagi, poświęconej rozwojowi turystyki wiejskiej skutkuje tym, że w naszym województwie mamy NAJMNIEJSZY w Polsce odsetek gospodarstw skategoryzowanych w systemie Wiejskiej Bazy Noclegowej Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Umniejsza to szanse rozwoju turystyki promowanej, znanej i cenionej przez turystów w całej Polsce i poza jej granicami. Brak spójnej strategii rozwoju turystyki wiejskiej będzie też skutkował dalszym osłabianiem terenów wiejskich, spadkiem możliwości różnicowania dochodów w małych gospodarstwach rolnych oraz dalszym rozziewem między dochodami na głowę mieszkańca w naszym województwie, a mieszkańców innych województw.
Należy włączyć do priorytetów rozwój turystyki wiejskiej w województwie lubuskim, ponieważ mamy ogromny potencjał (tereny wiejskie, leśne, pojezierza, małe miejscowości wokół ośrodków turystycznych), a równocześnie brak jednolitej koncepcji rozwoju i wsparcia tego rozwoju.
Turystyka wiejska jest ogromną szansą na równomierny rozwój naszego regionu, promocję naszych tradycji i przyciągnięcie turystów nie tylko do kilku ośrodków, ale na teren całego województwa.
Pominięcie rozwoju turystyki wiejskiej w priorytetach strategii rozwoju turystyki będzie skutkowało dalszą marginalizacją naszego województwa w dochodach na głowę mieszkańca, pozostawieniem ogromnych obszarów województwa na turystycznej pustyni i brakiem jakichkolwiek widocznych rezultatów szerszych działań mających prowadzić do rozwoju turystyki. Promowanie kilku ośrodków zamiast zrównoważonego rozwoju całego województwa (zwłaszcza jego najsłabszych obszarów czyli wsi) będzie błędem, który spowoduje, że województwo lubuskie będzie w dalszym ciągu praktycznie nieobecne na turystycznej mapie Polski.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/