Czas na agroturystykę

W przededniu pierwszego, majowego weekendu minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z dziennikarzami w gospodarstwie agroturystycznym „Ziołowy Zakątek” na Podlasiu.

Fot. Minister Marek Sawicki odpowiada na pytania dziennikarzy

Fot. Minister Marek Sawicki odpowiada na pytania dziennikarzy

U progu sezonu urlopowego minister zachęcał do skorzystania z oferty gospodarstw rolnych prowadzących działalność agroturystyczną.

- Mamy w Polsce ponad 8 tysięcy takich gospodarstw, które posiadają łącznie, do dyspozycji turystów, ponad 84,5 tysiąca miejsc noclegowych – poinformował minister.

- Uważam, że jeszcze zbyt mało wykorzystujemy te możliwości wypoczynku – dodał szef resortu, zwracając jednocześnie uwagę, że choć dopiero tylko  7% stanowili turyści zagraniczni, głównie z Niemiec i Wielkiej Brytanii, to jest szansa na zwiększenie tej liczby.

- Tylko w ramach działań realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zrealizowano prawie 30 tys. projektów na działania związane ze wsparciem turystyki wiejskiej i agroturystyki wraz z infrastrukturą okołoturystyczną na łączną kwotę prawie 5 mld zł – dodał minister Sawicki.

Również w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 istnieje możliwość otrzymania wsparcia finansowego na przedsięwzięcia powiązane bezpośrednio lub pośrednio z rozwojem turystyki wiejskiej. Będzie to możliwe w ramach priorytetu 6: „Zwiększanie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich”. Zaprojektowano m.in. trzy działania, które mogą służyć turystyce wiejskiej: Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich oraz Leader.

Obecnie największą bazą dysponują województwa: małopolskie oraz podkarpackie i warmińsko-mazurskie. W roku ubiegłym z noclegów u rolników skorzystało ponad 612 tysięcy osób, wśród których

- Będziemy prowadzili kampanię promocyjną – Hity turystyki wiejskiej – poinformował minister. Kampania planowana jest na dwa miesiące i będzie zachęcała do wypoczynku na wsi. Temu tematowi poświęcona będzie specjalna konferencja przewidziana na połowę maja br.

- Agroturystyka to także turystyka kulinarna – zwrócił uwagę minister dodając, że – od pierwszego stycznia 2016 roku wejdą w życie nowe regulacje prawne dotyczące sprzedaży bezpośredniej. Dzięki temu rolnicy będą mogli sprzedawać w swoich gospodarstwach przetworzone produkty, co wzbogaci też ofertę agroturystyczną.

 


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Czas na agroturystyke 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; rozwoju; minister; ; ramach; turystyki; wiejskich; będzie; poinformował; które; obszarów; prawie; tysięcy; wiejskiej; obszarach; wypoczynku; dodał; rolnictwa;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »