SPOTKANIE Z ROLNIKAMI Z I RADA POWIATOWA W ŻARACH

Podczas spotkania  Żarskiej RP LIR 16 XII br., które odbyło się w Urzędzie Gminy w Żarach omówiono aktualne zagadnienia  i problemy rolnictwa w powiecie. Przewodniczący Marian Dziwulski oraz sekretarz gminy Radosław  Pogorzelec powitali  licznie przybyłych rolników i delegatów LIR. R.Pogorzelec powiedział, że gmina Żary jest gminą wiejską, jest z tego dumna i rolnicy mogą zawsze na nas liczyć. W programie posiedzenia znalazły się  głównie zagadnienia: – Integrowanej Ochrony Roślin i obowiązująca dokumentacja w gospodarstwie rolnym, które przedstawił Edmund Kownacki, kierownik IORiN w Lubsku. Inspektor zwrócił uwagę, że Inspekcja z instytucji doradczej stała się obecnie inspekcją raczej kontrolną, więc bardzo rygorystycznie będzie sprawdzać w gospodarstwach nowe zasady prowadzenia dokumentacji wg wymogów i dyrektyw unijnych. Oprócz atestacji opryskiwaczy, sprawdzania posiadania kursów chemizacyjnych  - uczulił rolników na zdawanie opakowań po środkach ochrony roślin. Następnie Ewa Siepsiak z biura powiatowego ARiMR, przedstawiła realizację płatności za 2014 rok oraz płatności w nowej perspektywie. Zapowiedziała  wiele zmian, na które rolnicy muszą zwracać uwagę. M. Dziwulski szczegółowo poinformował o planowanych stawkach płatności, roślinach uprawnych oraz wszelkich niuansach greeningu czyli zazielenieniu i obszarach proekologicznych. Zachęcił rolników do udziału w spotkaniach i szkoleniach na ten temat, gdy rozporządzenia ministerstwa zostaną wdrożone. Delegaci  Żarskiej RP LIR zgłosili dwa wnioski – o zorganizowanie wyjazdu Izby na Targi Rolnicze Zielony Tydzień w Berlinie oraz zgłoszenie jako interwencji LIR sprawy – obowiązku zgłoszenia i rejestracji gospodarstwa rolnego do SANEPIDU jako produkcji pierwotnej  w przypadku np. tylko uprawy zbóż czy rzepaku oraz do posiadania przez pracowników sezonowych  książeczek zdrowia w przypadku zbioru owoców . Takiego obowiązku nie wymaga się  w UE przez producentów rolnych. Dyrektor biura Małgorzata Pałys zaprosiła chętnych rolników na szkolenie organizowane przez LIR nt. spółdzielni i grup producenckich w dniu 9-10.I.2015r. oraz przekazała informacje bieżące.Rada Powiatowa zakończyła się  żywą dyskusją i wymianą doświadczeń oraz licznymi indywidualnymi pytaniami kierowanymi do referentów na przedstawione tematy, z którymi borykają się producenci rolni w kwestiach spełnienia coraz liczniejszych wymogów formalnych. w rolnictwie. Na zakończenie uczestnicy złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

 red.

 

125ml milk

IMG 2850 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; rolników; które; ; się ; Żarach; powiatowa; przypadku; spotkanie; wymogów; płatności; ochrony; posiadania; rolnicy; rolnikami; obowiązku; go;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »