Lubuski Związek Hodowców Bydła istnieje od 1994 roku, powstał w okresie wielkich przemian własnościowych w rolnictwie. Był to czas, kiedy powstawały nowe gospodarstwa prywatne, a jednocześnie rozpoczął się proces powiększania gospodarstw indywidualnych. W roku 1994 z inicjatywy ówczesnych hodowców z województwa gorzowskiego i zielonogórskiego oraz Dyrekcji Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt w Zielonej Górze powstała idea utworzenia Związku Hodowców. Obecnie Związek liczy 58 członków i działa na terenie województwa lubuskiego oraz województw ościennych i jest zrzeszony w PFHBiPM.
Pierwszym Prezesem Związku był Janusz Dachowski, a w Zarządzie uczestniczyli: Urszula Tabor, Waldemar Hołowko, Jerzy Opoka, Józef Hruszowiec, Stanisław Żytkowiak. Członkiem Zarządu PFHBiPM został Janusz Dachowski. Nastepnie funkcje Prezesa pełnił Bogdan Wiatr, wraz z Stanisławem Zawadzkim, Stanisławem Galantem, Andrzejem Kruszyną, Tadeuszem Machnickim, Jerzym Opoką i Renatą Suchecką. Członkiem Zarządu PFHBiPM został Bogdan Wiatr. Do roku 2007 dyrektorem biura Związku był Stanisław Gąsiorowski. W 2007 roku został powołany Zarząd w składzie: Stanisław Zawadzki – prezes, Stanisław Galant w-ce prezes., Jacek Marciniak – sekretarz, Janusz Przydrożny – członek, Czesław Kryszkiewicz – członek. Zarząd pełni swoją funkcję do dziś. W Zarządzie Federacji uczestniczyli kolejno Stanisław Zawadzki, Janusz Przydrożny i obecnie ponownie Stanisław Zawadzki. W Komisji Rewizyjnej pracują: Urszula Tabor, Przemysław Sawicki i Zbigniew Wajmann. Dyrektorem biura jest obecnie Alicja Pachut.
Głównym celem Związku jest wspieranie hodowców bydła mlecznego w produkcji mleka wysokiej jakości i żywca wołowego. Oprócz tego Związek wspiera swoich członków we wszystkich inicjatywach na rzecz gospodarstw rolnych.
Podejmowane tematy przez Związek:
- organizacja mleczarstwa na terenie woj. gorzowskiego i zielonogórskiego m. in. opiniowanie wniosków kredytowych dla mleczarń,
- wybór najlepszej mleczarni,
- pomoc hodowcom w zwalczaniu enzootycznej białaczki bydła ( opracowanie zasad wyceny zwierząt przy wykupie bydła i udział w komisjach wyceny bydła).
- wspieranie hodowców w walce z IBR, IBV i BVD
- uczestniczył w protestach organizowanych przez PFHBiPM w Luksemburgu, Brukseli oraz Warszawie w sprawach dotyczących cen mleka, kwot mlecznych itp.
- angażował się na szczeblu lokalnym w wykup zwierząt pourazowych,
- wspierał akcję podpisów na rzecz ustawy o uboju rytualnym,
- uczestniczył w pracach prywatyzacji WCHiRZ w Poznaniu jako członek Spółdzielni Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Gospodarskich w Poznaniu (dziś Spółdzielnia jest rozwiązana),
- i wiele innych lokalnych inicjatyw.
Związek jest współorganizatorem Lubuskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Lubniewicach (IV wystawa a łącznie z pokazami XX), gdzie:
- prezentowane są najlepsze zwierzęta woj. Lubuskiego,
- wystawa służy także integracji środowiska rolniczego,
- pokazaniu dorobku lubuskich hodowców,
- promocji mleka wśród lokalnej społeczności,
- promocja najmłodszych hodowców – konkurs cieliczek.
Współpracuje z władzami państwowymi i samorządowymi województwa, instytucjami rolniczymi takimi jak LODR, ARiMR, ARR, ANR, Weterynarią, Spółdzielniami Mleczarskimi oraz zakładami przetwórstwa i usług rolniczych.
Związek jest również współorganizatorem „ Podsumowania wyników Oceny Wartości Użytkowej Bydła Mlecznego”, corocznej imprezy organizowanej przez PFHBiPM w Warszawie Region Oceny Poznań.
Oprócz spraw zawodowych w ostatnim czasie zrobił wiele dla integracji lubuskich hodowców, organizując coroczne wyjazdy szkoleniowo-integracyjne dla swoich członków i ich rodzin. Za całokształt działań wielu z nich wyróżniono Złotą Honorową Odznaką Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz odznaczeniami resortowymi i państwowymi.
A.Pachut
Lubuski Związek Hodowców Bydła jest także uczestnikiem Lubuskiego Forum Rolniczego. Lubuska Izba Rolnicza serdecznie gratuluje jubileuszu!
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/