W dniu 04 lutego 2015 r. Lubuskie Forum Rolnicze spotkało się z wicewojewodą lubuskim Janem Świrepo. W spotkaniu uczestniczyli: Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej, szefowie rolniczych związków branżowych i organizacji rolniczych oraz dyrektorzy Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Lubuską Izbę Rolniczą reprezentowali: Prezes Władysław Piasecki oraz członkowie Zarządu: Alfred Kałużny, Andrzej Kuziemski i Stanisław Madej.
Prezes LIR Władysław Piasecki, nawiązując do protestów rolniczych powiedział, że lubuscy rolnicy o swoich problemach chcą najpierw porozmawiać przy stole, przedyskutować jak je rozwiązać. W piątek odbędzie się spotkanie izb rolniczych Polski południowo-zachodniej (województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego) i szefów związków zawodowych, na którym zapadną dalsze decyzje.
Przedstawił wicewojewodzie postulaty i problemy, z jakimi borykają się rolnicy, które muszą zostać rozwiązane kompleksowo:
– niekorzystny dla rolników naszego województwa podział środków PROW 2014-2020, ze względu na to, że u nas gospodarstwa są duże, towarowe i potrzeby ich się różnią od gospodarstw socjalnych,
– zmiana ustawy Prawo Łowieckie, w części dotyczącej szkód łowieckich, w takim kształcie aby jej zapisy stanowiły o poszanowaniu własności ziemi i otrzymywaniu przez rolników odszkodowań adekwatnych do ponoszonych szkód,
– uchwalenie ustawy o dzierżawie rolniczej – ponieważ dzisiaj rolnika nie stać na kupowanie tak drogo wycenianej ziemi,
– zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), uruchomienie środków na przeprowadzenie programu bioasekuracji,
– zaniedbania w melioracji, utworzenie poletek zalewowych rozwiązaniem problemów powodziowych,
– zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, aby ziemia trafiała do rolników mających szansę rozwoju, aby gospodarstwa zostały „upełnorolnione”, a nie sprzedawać za jak najwyższą cenę.
Przedstawiciele związków i organizacji rolniczych wskazywali na nieopłacalność chowu trzody chlewnej, bydła mięsnego, produkcji mleka spowodowaną niskimi cenami skupu, wnioskowali o:
– podjęcie działań zmierzających do stabilizacji cen produktów rolnych,
– rozwiązanie problemu kwot mlecznych,
– uchwalenie ustawy o sprzedaży bezpośredniej przetworzonych produktów z własnego gospodarstwa,
– sprawa infrastruktury drogowej utrudniającej rolnikom poruszanie się ciężkim sprzętem, w tym utrudnienia związane z przejazdami przez zaniedbane mosty i przepusty drogowe.
Wicewojewoda Jan Świrepo powiedział, że wszystkie problemy przedstawione na spotkaniu zostaną spisane i przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu, aby w dyskusji o rolnictwie uwzględnił również nasze problemy.
Eugeniusz Rudkiewicz
Relacja Radia Zachód przejdź
Galeria zdjęć: