30 kwietnia br. Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Partnerami rozpoczęła operację pt. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją” współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zgodnie z założeniami programu przekazano nieodpłatnie 200 piskląt gęsi z przeznaczeniem na chów w systemie przyzagrodowym gospodarstwom rolnym z terenu województwa wielkopolskiego. Osoby, które prowadzić będą chów piskląt zobowiązane są do przygotowania zdjęć i przekazania swoich doświadczeń związanych z chowem. Zgromadzony materiał posłuży do przygotowania prezentacji multimedialnej, która zostanie szczegółowo omówiona podczas warsztatów na imprezie podsumowującej projekt. Chętnych do wzięcia udziału w operacji było tak dużo, że po ogłoszeniu na stronie www Wielkopolskiej Izby Rolniczej (decydowała kolejność zgłoszeń) w ciągu kilkudziesięciu minut wyczerpała się pula piskląt.
Pisklęta dostarczono specjalistycznym samochodem z wylęgarni do gospodarstwa Przewodniczącej Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk, skąd zostały odebrane przez rolników. 14 gospodarstw rolnych z terenu województwa wielkopolskiego przyjęło pod swój dach 200 jednodniowych piskląt gęsi. Pamiętajmy, że przewożenie jednodniowych gąsiąt powinno odbywać się w samochodzie, w którym należy utrzymywać temperaturę 22-25 °C. Bardzo ważna jest ochrona piskląt przed przeciągiem, a więc nie należy otwierać okien w czasie jazdy, jak również nie kierować nawiewu powietrza bezpośrednio na pisklęta. W razie potrzeby najlepiej zatrzymać pojazd i przewietrzyć w zacienionym miejscu. Gąsięta powinno się transportować w wyłożonych ściółką kartonach lub plastikowych kontenerach. Na 10 gąsiąt wystarczy pudełko lub karton o wymiarach 30 x 20 cm i wysokości 30 cm. Najważniejsze, aby podczas przewożenia gąsiąt nie przeziębić ich lub nie przegrzać, co w rezultacie spowodować może zwiększone upadki i gorsze przyrosty gęsi.
Przywiezione pisklęta powinny trafić do uprzednio przygotowanej wychowalni (oczyszczonej,umytej, zaścielonej, zdezynfekowanej, dobrze wentylowanej i nagrzanej do temp 29- 32 stopnie C.)
Od początku odchowu gąsięta muszą mieć w pobliżu paszę i wodę. Po wyjęciu z kartonów należy gąsięta napoić przez zanurzenie dzioba w wodzie. Woda nie musi być przegotowana, ale czysta, zdatna do picia przez ludzi, o temperaturze pokojowej. Pasza dla młodych gęsi typu Gęś 1 STARTER.
O tym jak chowają się gąski będziemy informowali Państwa na bieżąco.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/