Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę z gęsi. Konkurs realizowany jest w ramach operacji „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Konkurs skierowany jest do kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i organizacji (w tym sołectwa), które w ramach swojej działalności wykorzystują lokalne produkty i w ten sposób promują swój region.
Warunkiem udziału w konkursie (etap pierwszy) jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego poniżej, który należy przesłać do dnia 21 sierpnia 2023 r. na adres email: wirsre@wir.org.pl. Z nadesłanych zgłoszeń zostanie wybranych piętnastu uczestników, którzy zaproszeni zostaną do drugiego etapu polegającego na przygotowaniu potrawy i jej prezentacji podczas spotkania podsumowującego realizację operacji, które odbędzie się 26 sierpnia br. w Nowieczku (Gmina Dolsk, powiat śremski).
Szczegóły Konkursu zawiera regulamin, który wraz z formularzem można pobrać poniżej. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.
Do pobrania:
Wielkopolska Izba Rolnicza jako Partner KSOW realizuje operacje pn. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją”. Operacja ma na celu przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych dotyczących prowadzenia przyzagrodowego chowu gęsi oraz wykreowanie lokalnego produktu jakim jest gęsina z chowu przyzagrodowego. Realizując operację chcemy przywrócić przyzagrodowy chów gęsi do wielkopolskich gospodarstw oraz potrawy z gęsiny na nasze stoły.
Realizacja operacji rozpoczęła się 15 marca br. Zgodnie z założeniami projektu WIR nieodpłatnie przekazała pisklęta gęsie z przeznaczeniem do odchowu w systemie przyzagrodowym. Gąski trafiły do kilkunastu gospodarstw rolnych z terenu województwa wielkopolskiego, które zobowiązały się zapewnić im warunki do chowu przyzagrodowego.
26 sierpnia w Nowieczku (gmina Dolsk) odbędzie się spotkanie podsumowujące realizację projektu, podczas którego porozmawiamy o doświadczeniach związanych z chowem gęsi oraz walorach smakowych przyzagrodowej gęsiny. Wtedy też odbędą się degustacje potraw z gęsi oraz konkurs kulinarny na potrawę z gęsiny skierowany do kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. W spotkaniu wezmą udział przede wszystkim osoby zaangażowane w realizację operacji, które podjęły się przyzagrodowego chowu gęsi w swoich gospodarstwach oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych organizacji, które włączyły się w działania promujące gęsinę. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostaną również przedstawiciele lokalnego samorządu, członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz miłośnicy wielkopolskiej kuchni.
Operacja pn. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją” realizowana jest już po raz trzeci. WIR wspólnie z partnerem dodatkowym, którym jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek, podejmuje działania by rozpropagować wśród mieszkańców obszarów wiejskich wiedzę z zakresu prowadzenia przyzagrodowego chowu gęsi, przetwórstwa i sprzedaży gęsiny.
Gęsi to najmniej udomowione ptaki hodowlane, które najlepiej czują się w naturalnych warunkach środowiska. Takie właśnie warunki zapewnia przyzagrodowa hodowla, która uwzględnia swobodę zachowania wynikającą z cech tego gatunku oraz nieograniczony dostęp do łąk i pastwisk. Tylko w takich warunkach otrzymane produkty, czyli mięso, puch i pierze, będę się odznaczać doskonałą jakością, będą zdrowe i bezpieczne.
Realizacja operacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/