Rozmowy polsko-węgierskie

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się dziś w Berlinie, na polskim stoisku, podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych „Zielony Tydzień”, z ministrem rolnictwa Węgier Sandorem Fazekasem. Minister Jurgiel przedstawił planowane priorytety polskie priorytety w obszarze rolnictwa w ramach przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które Polska obejmie 1 lipca 2016 roku.

Fot. Strona polska

Fot. Strona polska

Podczas rozmowy poruszono  temat trudnej sytuacji na rynkach rolnych, szczególnie na rynku mleka i wieprzowiny.

Minister Jurgiel zwrócił się  z prośbą o poparcie przez Węgry polskich postulatów zgłaszanych na forum Unii Europejskiej, dotyczących uproszczenia WPR. Poinformował, że w najbliższym czasie Polska przygotuje wystąpienie  do Komisarza Hogana odnośnie trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny i mleka i podkreślił, że liczy w tej sprawie także na poparcie strony węgierskiej.

Podczas spotkania omówiono także propozycję dotyczącą podjęcia wspólnych działań przez organizacje branżowe z Polski i Węgier w celu pozyskania środków finansowych UE przeznaczonych na realizację projektów multinarodowych w zakresie promocji produktów rolno-spożywczych na rynkach krajów trzecich.

Podczas omawiania kwestii dotyczących GMO, minister Fazekas podkreślił zbieżność w tej kwestii stanowisk obu krajów. Polska opowiada się przeciwko GMO w produkcji rolniczej oraz proponuje stworzenie wspólnych i jednolitych przepisów, które dałyby możliwość znakowania produktów „wolne od GMO”.

Rozmowy dotyczyły również sprzedaży bezpośredniej. Uzgodniono, że grupa polskich ekspertów pojedzie na Węgry w celu zapoznania się z rozwiązaniami dotyczącymi węgierskiego modelu takiej sprzedaży.

Podczas omawiania wyników Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w Nairobi, która odbywała się w połowie grudnia ub. roku, minister Jurgiel podkreślił, że zdaniem Polski, jej ustalenia w obszarze rolnictwa nie zapewniają równych warunków konkurencji pomiędzy UE i USA. Zróżnicowane koszty produkcji powinny być uwzględnione w decyzjach dotyczących zakresu i skali liberalizacji warunków handlowych w ramach Umowy TTIP.

Polski minister przekazał ministrowi Fazekasowi zaproszenie na Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agrotusystyki AGROTRAVEL, które będą odbywać się w dniach 8-10 kwietnia br. w Kielcach.

Galeria zdjęć:
Rozmowy polsko-wegierskie
Strona polska
Strona wegierska

125ml milk

Rozmowy polsko wegierskie 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; jurgiel; rozmowy; dotyczących; polska; które; rolnictwa; rynkach; warunków; trudnej; ramach; poparcie; sytuacji; podkreślił; ; kwestii; produkcji; produktów;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »