Na dzisiejszym spotkaniu z unijnym komisarzem ds. zdrowia Tonio Borgiem minister rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił sytuację polskiego sektora rolno-spożywczego po wprowadzeniu rosyjskiego embarga.
- Polska została najmocniej dotknięta zakazem eksportu produktów rolno-spożywczych do Federacji Rosyjskiej – podkreślił minister.
Szef polskiego resortu rolnictwa zaapelował o szybkie podjęcie wielokierunkowych działań, które zapobiegłyby istotnym zakłóceniom na podstawowych rynkach rolnych w Unii Europejskiej. W zakresie rynku owoców i warzyw minister podkreślił konieczność zwiększenia kwoty pomocy oraz zniesienia dyskryminacji niezrzeszonych producentów w dostępie do pomocy.
Minister Sawicki wnioskował również o ujednolicenie świadectw fitosanitarnych na poziomie unijnym, aby umożliwić szybsze lokowanie produktów na rynkach trzecich.
Ponadto, podczas rozmowy z komisarzem minister podniósł kwestię przyspieszenia prac nad wdrożeniem derogacji w zakresie WWA oraz możliwości przetwarzania produktów na poziomie gospodarstwa.
W sprawie działań związanych z embargiem komisarz Borg zadeklarował wsparcie polskich postulatów bezpośrednio u komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa. Komisarz Borg podjął również niezbędne kroki prawne w ramach procedur WTO. Wyraził ponadto otwartość na wdrażanie dalszych instrumentów w zakresie ASF.
Zapewnił również ministra Marka Sawickiego, że planowane rozporządzenie w zakresie WWA, które ukaże się w listopadzie br., będzie miało charakter retroaktywny, czyli przyjęte derogacje będą obowiązywały z datą wsteczną od 1 września br.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/