Roter Hahn, Związek Gospodarzy Południowego Tyrolu, zanotował w ubiegłym roku rekordowe wyniki w zakresie obsługi turystów na farmach agroturystycznych spod znaku Czerwonego Koguta. Liczba pobytów agroturystycznych wzrosła w Południowym Tyrolu i wyniosła w 2017 roku 2,7 miliona noclegów. Jest to 230% wzrostu w stosunku do roku 1999, kiedy to powołano Związek Gospodarzy Południowego Tyrolu Roter Hahn. Z roku na rok zwiększa się także liczba Polaków spędzających swoje wakacje na farmach Południowego Tyrolu.
Najlepszy rok
Bez wątpienia, rok 2017 był najbardziej udany dla gospodarzy oferujących noclegi na farmach agroturystycznych Południowego Tyrolu. Ponad 1700 gospodarstw przyjęło w ubiegłym roku aż 442 000 turystów. To aż 7% procent więcej niż w 2016 r. Sprzedano aż 2,7 miliona noclegów – 5% więcej niż rok wcześniej.
Polacy kochają jeździć na nartach
Turyści z Polski stanowią jedynie niewielki procent odwiedzających ten region Włoch. Jednak z roku na rok liczba przyjeżdzających wzrasta średnio o 5%. W odróżnieniu np. od Niemców, którzy spędzają zwykle 2-3 dni, Polacy przyjeżdżają na dłuższe pobyty (średnio 6-7 dni) i zwykle wybierają okres zimowy. Polacy kochają jeździć na nartach. Z tego też powodu częściej wybierają pobyty w gospodarstwach agroturystycznych i prywatnych kwaterach, z których bliżej jest do narciarskich szlaków. Warto tylko wspomnieć, że aż 449 z 1700 gospodarstw Roter Hahn leży w odległości mniejszej niż 5 km od najbliższego ośrodka narciarskiego.
Co przyciąga turystów z Polski i innych krajów do Południowego Tyrolu i malowniczych farm agroturystycznych? Przede wszystkim chęć odpoczynku poza wielkimi ośrodkami turystycznymi, w otoczeniu natury. W takich miejscach zarówno turyści indywidualni jak i całe rodziny mogą poczuć się jak w domu, wybierając ulubione formy wypoczynku i korzystając z domowych posiłków. Gospodarstwa Roter Hahn są w pełni zarezerwowane aż przez ponad 150 dni w roku!
Południowy Tyrol: atrakcje przez cały rok
Oczywiście, nie bez znaczenia są walory turystyczne regionu. Południowy Tyrol to przecież m.in. 37 000 hektarów powierzchni pokrytej 300 milionami drzew! Na łącznej powierzchni 270 000 hektarów znajdziemy także 1124 pomniki przyrody, 230 biotopów, 7 parków przyrody i 1 park narodowy. Ponad 350 szczytów górskich wznosi się ponad poziom 3000 metrów. Turyści mają do swojej dyspozycji 375 kolejek linowych i wyciągów narciarskich. Poza sezonem zimowym region oferuje wiele innych atrakcji. Wystarczy wymienić takie miejsca jak: Termy Merano, 5 muzeów Messnera, pasaż handlowy Ötzi czy też najlepszy ogród botaniczny Włoch. I co najważniejsze, ta bogata infrastruktura turystyczna jest stale unowocześniana i rozwijana.
Naturalne produkty spod znaku Czerwonego Koguta
Dodatkowym atutem miejsc oznaczonych symbolem Roter Hahn jest możliwość sięgnięcia po regionalne, naturalne produkty, które powstają na farmach. Są to przetwory i produkty spożywcze, ale także wyroby rzemiosła artystycznego. Pod szyldem Czerwonego Koguta prowadzonych jest 294 małych i 68 dużych sklepów oferujących produkty powstałe na farmach agroturystycznych. Związek może pochwalić się także jednymi z lepszych cen noclegów w regionie. Wielu turystów, ale także miejscowa ludność, lubi jeść w 40 wiejskich restauracjach Roter Hahn i ceni podawaną tam domową kuchnię.
Sezon narciarski nadal trwa
Jeśli jeszcze ktoś myśli o urlopie narciarskim w tym roku nic straconego. Sezon narciarski w Południowym Tyrolu nadal trwa. Tym razem proponujemy dwa miejsca, gdzie na nartach można szusować jeszcze w kwietniu lub maju. Pierwszą propozycją jest Prad am Stilfserjoch, leżące u wlotu górskiej przełęczy na wysokości 880 metrów nad poziomem morza. Stąd blisko jest np. do pobliskiego parku narodowego i liczącego 130 000 hektarów alpejskiego rezerwatu przyrody, nad którym góruje najwyższy szczyt Południowego Tyrolu: Ortler (3905 m). Więcej informacji:
https://www.roterhahn.pl/pl/urlop-w-poludniowym-tyrolu/rejon-na-urlop-poludniowy-tyrol/vinschgau/agroturystyka-w-gorny-vinschgau/agroturystyka-w-prad-am-stilfserjoch/
Drugą propozycją jest urlop narciarski na lodowcu Schnalstal. Niewiele jest miejsc w obszarze alpejskim, które obfitowałby w kontrasty tak bardzo jak dolina Schnalstal. Łagodny klimat i surowe warunki na lodowcu, uprawę jabłoni oraz winorośli i hodowlę bydła. Dolina ta, będąca lewą odnogą doliny Vinschgau, rozciąga się na długości 22 km i słynie z pięknych krajobrazów, które niejeden raz stanowiły scenerię w reklamach i filmach fabularnych. Miłośnicy wędrówek mają do dyspozycji wiele przyjemnych tras, które zaczynają się tuż za progiem kwater w dolinie Schnalstal. Są wśród nich wymagające szlaki po lodowcu lub trasy wspinaczkowe na okoliczne szczyty: Hintere Schwarze, Hohe Wilde lub Similaun. Więcej informacji: https://www.roterhahn.pl/pl/urlop-w-poludniowym-tyrolu/rejon-na-urlop-poludniowy-tyrol/meran/agroturystyka-w-schnalstal/
Informacje dodatkowe:
Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut, ang. Red Rooster) – to organizacja zrzeszająca ponad 1700 farm agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu. Zrzeszenie w Roter Hahn oznacza, że gospodarstwo agroturystyczne spełnia rygorystyczne standardy jakości oferowanych usług. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić jedynie farmy oferujące turystom pobyty. Od 2003 r. organizacja zrzesza także farmy specjalizujące się w usługach gastronomicznych, produkcji ekologicznej żywności wysokiej jakości oraz rękodzielnictwa. Dzięki temu odwiedzający gospodarstwa agroturystyczne spod znaku Roter Hahn mają możliwość doświadczenia prawdziwego stylu życia w Południowym Tyrolu.
www.roterhahn.pl
Południowy Tyrol – To historyczna część Tyrolu położona we Włoszech, na południe od głównej grani Alp. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem: od imponujących lodowców na zachodzie, przez niezwykłe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż do śródziemnomorskich winnic na południu. Łagodny klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku stwarzają warunki sprzyjające produkcji południowo tyrolskich specjałów, takich jak jabłka, wino i speck (lokalny typ dojrzewającej szynki).